Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. sep. 2020Zdenka
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Opatrovatelia a osobní asistenti by si mali prilepšiť.
Opatrovatelia a osobní asistenti by si mali prilepšiť.
04.03.2020 10:08 Domov
Rezort práce a sociálnych vecí pripravuje dva nariadenia vlády
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.03.2020 10:08 Domov

Rezort práce a sociálnych vecí pripravuje dva nariadenia vládyBRATISLAVA - Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR v súčasnosti ešte pracuje na dvoch nariadeniach vlády. Rezort uviedol, že ide o opatrenia, ktoré nemôžu byť zastavené, hoci je po parlamentných voľbách.


Proces sa nemôže len tak zastaviť

Podľa slov riaditeľa tlačového odboru ministerstva Michala Stušku ide o opatrenia, ktoré vyplývajú zo zákona. "Ministerstvo práce aj v týchto dňoch, prirodzene, pokračuje v procesoch tých sociálnych krokov a opatrení, ktoré vyplávajú zo zákona a nemôžu sa zastaviť ani vplyvom volieb," informoval Stuška.

 

 

Zvyšovanie príspevku na soc. služby

V súčasnosti sa začína medzirezortné pripomienkové konanie k dvom legislatívnym návrhom. Podľa slov Stušku sa v prípade prvého návrhu rovnako ako aj v predošlých rokoch zvyšuje výška finančného príspevku na poskytovanie sociálnej služby podľa stupňa odkázanosti každého klienta.

 

Príplatky za prácu v noci a cez víkendy

"Navrhované výrazné zvýšenie spolufinancovania opäť reaguje aj na objektívny nárast nákladov v sociálnych službách, najmä vplyvom nevyhnutného zvyšovania miezd ich zamestnancov. Ten, ako je známe, vyplýva aj z výrazného zvyšovania minimálnej mzdy či príplatkov za neštandardnú prácu v noci, cez víkendy či počas sviatkov, ktoré sa práve zamestnancov v sociálnych službách určite výrazne dotýkajú," priblížil Stuška.

 

 

Návrh na rok 2021

Napríklad pri najťažšom stupni odkázanosti rezort práce navrhuje na rok 2021 zvýšenie príspevku štátu na klienta zo súčasných 546 eur na 609 eur mesačne. Nariadenie vlády SR musí byť uverejnené v Zbierke zákonov Slovenskej republiky do 30. júna 2020.

 

Osobní asistenti a opatrovatelia

V druhom návrhu nariadenia vlády navrhuje ministerstvo opätovné zvýšenie sadzby na jednu hodinu osobnej asistencie a výšky peňažného príspevku na opatrovanie s účinnosťou od 1. júla 2020. "Predbežné pripomienkové konanie k návrhu sa končí 6. marca 2020 a začne sa medzirezortné pripomienkové konanie, pričom Nariadenie vlády SR musí byť v tomto prípade uverejnené v Zbierke zákonov SR do 31. mája 2020," priblížil lehoty Stuška. V tomto návrhu sa zvyšuje sadzba na jednu hodinu osobnej asistencie zo sumy 4,18 eura na sumu 4,82 eura a výška peňažného príspevku na opatrovanie sa zvyšuje zo 430,35 eura na 476,74 eura mesačne.

 

 

"Práve tieto opatrenia a nástroje môžu dopomôcť k udržaniu trendu rekordnej zamestnanosti ťažšie zamestnateľných ľudí s nízkou alebo neaktuálnou kvalifikáciou a zručnosťami," dodal na záver Stuška.

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Čief

Foto:  Pixabay, PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok