Rezort kultúry prichádza s novým zákonom o audiovízii

NETKY.SK • 22 August 2014, 10:51 • 2 min
Rezort kultúry prichádza s novým zákonom o audiovízii

BRATISLAVA - Komplexná úprava práv a povinností osôb pôsobiacich v audiovízii, úprava evidencií slovenských audiovizuálnych diel, osôb a nezávislých producentov sú niektoré z hlavných cieľov nového zákona o audiovízii, ktorý pripravilo Ministerstvo kultúry (MK) SR.

slovakia

left justify in out

Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca MK SR Jozef Bednár, nová norma výrazne mení postavenie a pôsobnosť Slovenského filmového ústavu a tiež zavedie nové podmienky na odborné uchovávanie originálnych nosičov audiovizuálnych diel a zvukovo-obrazových záznamov tvoriacich audiovizuálne dedičstvo Slovenska. Návrh prináša aj viaceré zmeny v oblasti evidencie. V medzirezortnom pripomienkovom konaní sa k nemu dá vyjadriť do 4. septembra.

 

“Dôležitými zmenami sú tiež posilnenie kompetencií Rady Slovenského filmového ústavu, ktorá bude v zmysle návrhu zákona orgánom dohľadu, a vytvorenie nového orgánu Slovenského filmového ústavu - Komisie pre audiovizuálne dedičstvo,“ doplnil pre SITA hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár. Návrh zákona podrobnejšie upravuje pôsobnosť a výkon funkcie generálneho riaditeľa Slovenského filmového ústavu (SFÚ). Taktiež mení zloženie a posilňuje kompetencie rady, ktorá okrem iného dohliada na dodržiavanie poslania a činností SFÚ a volí a odvoláva generálneho riaditeľa SFÚ. "S cieľom zabezpečiť odbornosť rady ako orgánu dohľadu sa mení jej zloženie tak, aby v nej boli zastúpení odborníci zo všetkých hlavných oblastí pôsobnosti SFÚ (propagácie a prezentácie audiovízie, ochrany a obnovy a sprístupňovania kultúrneho dedičstva, vedeckej a výskumnej činnosti). Členov rady, rovnako ako aj členov dozornej komisie bude v zmysle návrhu menovať a odvolávať minister kultúry," uvádza MK SR v návrhu. Slovenský filmový ústav sa k zmenám, ktoré výrazne ovplyvnia jeho fungovanie, vyjadrí podrobne v septembri po skončení medzirezortného pripomienkového konania. Zatiaľ zmenu víta. “K zmene Audiovizuálneho zákona dochádza od jeho vzniku v roku 2007 po prvýkrát, čo považujeme za pozitívum vzhľadom na to, že zohľadňuje nové skutočnosti v audiovízii,“ konštatovala pre agentúru SITA tlačová tajomníčka SFÚ Simona Nôtová. SFÚ pripomína, že k návrhu sa počas jeho pripomienkovania môžu vyjadriť aj stavovské organizácie v oblasti kinematografie. “Oficiálne stanovisko k nemu vydáme, keď bude návrh po zapracovaní pripomienok vo výslednej podobe a MK SR ho predloží na schválenie do Národnej rady SR,“ dodala Nôtová. 

 

V nadväznosti na navrhovaný nový zákon o audiovízii sa majú zmeniť viaceré zákony, medzi nimi i zákon o Audiovizuálnom fonde (AVF). Zmeny týkajúce sa AVF považuje jeho riaditeľ Martin Šmatlák za systémové riešenie v oblasti neštátnych príspevkov do fondu. Zmeniť sa konkrétne má základ pre výpočet príspevku prevádzkovateľa audiovizuálneho technického zariadenia do AV-fondu. Príspevok má byť jedno percento z každej predanej vstupenky na predstavenie za posledný kalendárny rok. Dôvodom "je potreba priameho naviazania výšky príspevku na reálnu cenu vstupenky, ktorá sa priebežne mení podľa celkovej výkonnosti sektoru, ako aj skutočnosť, že od začiatku podpornej činnosti Audiovizuálneho fondu sa postupne zvyšovala výška podpory, ktorá bola určená prevádzkovateľom kín," uvádza MK SR. Podľa riaditeľa AVF Martina Šmatláka sa fond prikláňa k stanovisku MK SR, že by bolo vhodné a spravodlivé určiť aj príspevok z kín percentuálnym podielom, rovnako ako sa určujú všetky ostatné príspevky. “Zatiaľ je to totiž jediný príspevok, ktorý je určený nominálne konkrétnou sumou príspevku - bez ohľadu na cenu konkrétnej vstupenky v kine a tiež bez ohľadu na vývoj cien na trhu,“ priblížil súčasný stav Šmatlák. Ako ďalej uviedol pre SITA, “je predsa rozdiel, či niekto platí tri centy zo vstupenky, ktorá stojí tri eurá alebo tri centy zo vstupenky, ktorá stoji sedem eur.“ Predpokladá však, že o tejto otázke bude ešte diskusia s prevádzkovateľmi kín. 

 

Ministerstvo kultúry zároveň chce, aby príspevok do AVF platili aj poskytovatelia audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie (video on demand, VOD). Má to byť jedno percento z ich celkových príjmov za poskytovanie audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie za posledný kalendárny rok. MK SR tým chce zabezpečiť AVF stabilné finančné zdroje. “Obsahom svojich podnikateľských aktivít totiž tieto subjekty patria do okruhu používateľov audiovizuálnych diel, ktorí už sú prispievateľmi do fondu,“ okomentoval navrhovanú novinku pre SITA Martin Šmatlák. Doplnil, že naša legislatíva týchto prevádzkovateľov vyčleňuje z distribútorov audiovizuálnych diel, ktorí už sú prispievateľmi do fondu a definuje ich ako skupinu poskytovateľov osobitných služieb. Preto podľa Martina Šmatláka “je potrebné upraviť ich ako osobitnú skupinu prispievateľov do fondu“. Riaditeľ AVF v tejto súvislosti pripomína, že “podobne je to aj v Českej republike a tento segment audiovizuálneho trhu sa podieľa na tvorbe verejných zdrojov pre audiovíziu aj v iných krajinách“.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies