Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. sep. 2020Konštantín
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Čerstvý výrub brehových porastov Dunaja
Čerstvý výrub brehových porastov Dunaja
18.04.2018 16:22 Domov
Rezort dopravy odmieta špekulácie o výstavbe priehrad v starom koryte Dunaja
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.04.2018 16:22 Domov

Rezort dopravy odmieta špekulácie o výstavbe priehrad v starom koryte DunajaBRATISLAVA - V starom koryte Dunaja nateraz nie je plánovaná žiadna výstavba vodných diel. Tvrdí to ministerstvo dopravy a výstavby (MDV), ktoré tak odmieta vyhlásenia viacerých združení, vodákov, ochranárov i niektorých komunálnych politikov, že sa na tomto mieste bez odbornej diskusie a v tichosti pripravuje zámer výstavby priehrad. Ministerstvo tvrdí, že si len na interné účely nechalo vypracovať výskumnú štúdiu a v skutočnosti prináša odborný náčrt na otázku možného zabezpečenia podmienok v starom koryte Dunaja v prípade výpadku oboch plavebných komôr na Vodnom diele Gabčíkovo.


"Žiadnu výstavbu vodných diel v starom koryte Dunaja neplánujeme. Už len fakt, že ide o medzinárodnú vodnú cestu, nám nedovoľuje jednostranne konať a plánovať na tomto hraničnom úseku Dunaja akékoľvek zásahy. Preto nerozumiem šíreniu vyjadrení z posledných dní, že pripravujeme technické projekty na výstavbu," povedal minister dopravy a výstavby Árpád Érsek (Most-Híd).

 

Predmetom štúdie bol podľa rezortu návrh rozmiestnenia čo možno najmenšieho počtu plavebných stupňov v úseku rkm 1851 – 1811 starého koryta Dunaja. Tie by zabezpečovali vzdutie hladiny požadované pre parametre veľkej plavby pri bežných prietokoch a prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo pri splnení všetkých environmentálnych požiadaviek pre danú oblasť a vytvorenie máp hĺbok na základe hydrodynamického modelovania. Štúdia zároveň nadväzuje na predchádzajúcu štúdiu rovnakého charakteru z roku 2015.

 

Ministerstvo dopravy sa preto ostro ohradzuje voči skresleným informáciám, že ide o plán na ďalšiu výstavbu vodných diel na Dunaji. Ako podotýka, hraničný úsek Dunaja patrí do pôsobnosti a kompetencií splnomocnencov vlád pre výstavbu a prevádzku Sústavy vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros. "Na úrovni splnomocnencov sa doteraz nerokovalo a nerokuje vo veci prehrádzok v starom koryte Dunaja," podotklo ministerstvo.

 

Proti zámeru výstavby priehrad v starom koryte Dunaja pritom už spustili aktivisti petíciu, pod ktorú sa doteraz podpísalo viac ako 3600 ľudí. Dielo má podľa jednej zo signatárov petície, podpredsedníčky Bratislavského samosprávneho kraja Eleny Pätoprstej realizovať Vodohospodárska výstavba v spolupráci s maďarským partnerom a má stáť niekoľko desiatok miliónov eur. "Na stránke Vodohospodárskej výstavby je dokument "Návrhy na riešenie starého koryta Dunaja v úseku Čunovo – SAP", ktorý navrhuje vybudovanie štyroch priehrad v starom koryte Dunaja. Zámer je ale príkladom už historicky aj vedecky prekonaného technokratického uvažovania, ktoré môže prírode spôsobiť viac škody ako úžitku," povedala.

 

Splnomocnenec vlády SR pre výstavbu a prevádzku Sústavy vodných diel Gabčíkovo - Nagymaros Stanislav Fialík považuje spustenie petície proti výstavbe nových priehrad na starom koryte Dunaja za neuvážený krok. Žiaden kontroverzný zámer vodných diel v starom koryte Dunaja totiž podľa jeho slov v súčasnosti nie je k dispozícii, a preto nie je čo zastaviť. 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok