Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. mar. 2023Miroslav
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Režisér Martin Šulík
Režisér Martin Šulík
11.06.2016 11:08 Film
Režisér Šulík: Všetko čo mám rád je asi môj najosobnejší film
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.06.2016 11:08 Film

Režisér Šulík: Všetko čo mám rád je asi môj najosobnejší filmBRATISLAVA - Film režiséra Martina Šulíka Všetko čo mám rád sa vracia v obnovenej premiére na plátna kín. Dnes už filmová klasika vznikala v roku 1992 po turbulentných zmenách - páde komunizmu a dlhoočakávanom nástupe slobody a pred blížiacim sa koncom spoločného štátu Čechov a Slovákov.


Na Slovensku bolo v tom čase mimoriadne horúco nielen na politickej scéne. V auguste, keď v tom čase 30-ročný režisér Martin Šulík nakrúcal svoj druhý celovečerný film, po prvý raz v súkromnej, neštátnej produkcii, neklesli celodenné priemerné teploty pod hranicu tropického dňa.

 

"Chceli sme zachytiť atmosféru zo začiatku 90. rokov, obdobie, keď sa menila spoločnosť. Pred každým z nás sa otvorilo veľa možností ako naplniť život. Mohli sme cestovať, podnikať, zamestnať sa v reklame alebo jednoducho priamo vstúpiť do politiky. Všetko bolo v pohybe, v spoločnosti ešte bola nádej a humor," spomína režisér snímky, ktorá mala premiéru krátko po vzniku samostatnej Slovenskej republiky ako vôbec prvý domáci film.

 

Titul Všetko čo mám rád reflektoval nové možnosti filmového vyjadrovania sa, štýlom aj obsahom. Pochvalné kritiky žal doma aj v zahraničí, zbieral hlavné ceny na filmových festivaloch po celej Európe. Zaradil sa do zlatého fondu slovenskej kinematografie a Slovenský filmový ústav (SFÚ) ho vybral do desiatky slovenských filmov, ktoré boli digitalizované a digitálne reštaurované v rámci národného projektu Digitálna audiovízia.

 

Zreštaurovaný film sa po takmer 25 rokoch vráti do slovenských kín. Slávnostná premiéra sa uskutoční 22. júna v Košiciach v rámci MFF Art Film Fest. Na cestu za úplne novými aj staronovými divákmi sa vyberie nasledujúci deň.

 

Šulíkov druhý celovečerný film rozpráva príbeh rozvedeného tridsiatnika Tomáša (Juraj Nvota), ktorý prežíva vzťahovú krízu s Angličankou Ann (Gina Bellman). Temperamentná a slobodomyseľná priateľka sa vracia späť domov a chce, aby Tomáš odišiel s ňou. Pokušenie je veľké, lenže to by znamenalo opustiť syna v komplikovanom tínedžerskom období a tiež starnúcich rodičov, ktorí očakávajú pomoc. No a bývalá manželka (Zdena Studenková) sa tiež razantne hlási o slovo.

 

"Všetko čo mám rád je asi môj najosobnejší film. Je osobný aj preto, že v ňom hrá môj otec Anton Šulík, a aj preto, že mnohé situácie, ktoré sa do filmu dostali, majú reálny základ," hovorí Martin Šulík. Film bol prelomový tiež v tom, že odštartoval tvorivú spoluprácu tímu okolo režiséra M. Šulíka a producenta Rudolfa Biermanna.

 

K neodmysliteľným spolupracovníkom patria kameraman Martin Štrba, architekt František Lipták, hudobný skladateľ Vlado Godár a scenárista Ondrej Šulaj. Kolekcia ich nasledujúcich spoločných filmov ako Záhrada, Orbis Pictus či Krajinka bola jedným z mála svetlých bodov slovenskej kinematografie 90. rokov, ktorá bola zdecimovaná po zániku filmových ateliérov na Kolibe. Film Všetko čo mám rád prináša do slovenských kín od 23. júna spoločnosť Garfield Film.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok