Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
8. jún. 2023Medard
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Marek Harbuľák, prezident Zväzu cestovného ruchu Slovenskej republiky.
Marek Harbuľák, prezident Zväzu cestovného ruchu Slovenskej republiky.
25.02.2021 21:27 Domov
REPORTÁŽ: Vyhliadky pre cestovný ruch na Slovensku sú pre rok 2021 ešte horšie ako vlani
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.02.2021 21:27 Domov

REPORTÁŽ: Vyhliadky pre cestovný ruch na Slovensku sú pre rok 2021 ešte horšie ako vlaniMiuloročné čísla v cestovnom ruchu boli najhoršie za posledných 23 rokov. Prognózy na tento rok však vypadajú ešte horšie. K situácii ohľadom cestovného ruchu na Slovensku sa vyjadril prezident Zväzu cestovného ruchu Slovenskej republiky Marek Harbuľák.


 

Počet prenocovaní klesol o 45%. "Prenocovania sú veľmi dôležitý ekonomický ukazovateľ toho, ako sa vyvíja cestovný ruch. Až 70% tržieb zabezpečujú pre Slovensko turisti, ktorí tu prenocujú aspoň jednu noc," predostrel Harbuľák.

 

 

Z prieskumov Európskej komisie pre cestovný ruch je zjavné, že Slovensko nie je pre zahraničných turistov lukratívnou, alebo vyhľadávanou krajinou. 

 

Podľa prieskumu si ľudia vyhľadávali destináciu na základe toho, ako dokážu jednotlivé krajiny manažovať ochorenie COVID-19. "V tomto ukazovateli patríme bohužiaľ k tým najhorším. A to ovplyvní aj rozhodnutie zahraničných turistov tráviť v najbližších mesiacoch dovolenku na Slovensku," pokračoval. 

 

 

Ďalším faktorom, ktorý hovorí o kritickej situácii na Slovensku, sú stále pribúdajúce žiadosti na rezorte dopravy v rámci Schémy pomoci pre cestovný ruch. "K dnešnému dňu je to takmer 6 tisíc žiadostí o vyplatenie príspevku na pomoc.....Toto vyplácanie mešká a dosť výrazne," vyjadril svoju obavu prezident Zväzu cestovného ruchu.

 

Takmer polovica žiadateľov ešte nedostala žiadnu finančnú pomoc. Zväz sa chce preto touto cestou obrátiť na vládu SR a príslušné rezorty s niekoľkými požiadavkami:

 

- aby sa čo najskôr navýšili finančné prostriedky určené na pomoc zo Schémy pre cestovný ruch 

 

- znovuotvorenie Agentúry pre cestovný ruch

 

 

- žiadosť na rezort práce a rodiny, aby odklady platieb sociálnych odvodov (aktuálne do 30.6. 2021) sa predĺžili do konca tohto roka

 

- výzva pre ministerstvo hospodárstva SR, aby vyplatenie pomoci s nájmami nebolo podmienené súhlasom prenajímateľa

 

 

- rezort dopravy o 2 žiadosti. Aby znížilo kvalifikačný pokles tržieb (momentálne na úrovni 40%) na hranicu 30%. Aby procesné schvaľovanie a vyplácanie žiadostí bolo čo najrýchlejšie 

 

Viac sa dozviete v našom priloženom videu z tlačovej konferencie. 

 

 reklama


Zdroj: Netky Lukáš Čief

Foto:  Netky Maroš Bednár, Pixabay, Pexels, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok