Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. jan. 2021Miloš
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Veronika Remišová
Veronika Remišová
14.08.2020 10:35 Politika
REPORTÁŽ: Veronika Remišová: Na podporu neziskových organizácií vyčleníme vyše milióna eur
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.08.2020 10:35 Politika

REPORTÁŽ: Veronika Remišová: Na podporu neziskových organizácií vyčleníme vyše milióna eurBRATISLAVA – Na podporu neziskových organizácií pri dosahoch krízy vyčlení Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR viac ako jeden milión eur. Informovala o tom v stredu počas rokovania vlády vicepremiérka a šéfka rezortu Veronika Remišová (Za ľudí) so štátnym tajomníkom rezortu Vladimírom Ledeckým.


 

Neziskové a mimovládne organizácie takto môžu prefinancovať aktivity spojené s krízou. Toto opatrenie je jednorazové.

 

O dotácie môžu žiadať od stredy

O dotáciu môžu od stredy žiadať mimovládne organizácie, ktoré sa venujú napríklad rozvoju sociálnych služieb, posilňovaniu vzdelávacieho zázemia a zlepšovaniu kvality života dôchodcov, zdravotne znevýhodnených či ďalších ohrozených skupín.

 

Do výzvy sa môžu zapojiť občianske združenia, neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby, regionálne rozvojové agentúry, slovenské časti euroregiónu alebo európske zoskupenia územnej spolupráce. Minimálna výška dotácie je 10.000 eur, maximálna 50.000 eur. Žiadosti možno predkladať do 2. septembra 2020.

 

Ako vysvetlil Ledecký, keďže sa blíži koniec roka a pomoc musí byť rýchla, MIRRI skrátilo čas hodnotenia projektov na jeden a pol mesiaca z troch mesiacov.

 

"Je potrebné povedať, že túto žiadosť je možné podať elektronicky, vôbec nemusí ísť v písomnej podobe, pokiaľ sa tak žiadatelia rozhodnú," dodal Ledecký. Ako porovnal opatrenie s minuloročnou podobnou výzvou, vtedy išlo neziskovým organizáciám iba 214.000 eur, aktuálne im teda MIRRI prispeje päťnásobne viac. Podľa potrieb žiadateľov sa bude MIRRI na základe slov štátneho tajomníka snažiť túto pomoc rozširovať.

 

Obdobie, za ktoré budú organizácie preukazovať náklady, je od 1. januára do 31. decembra. "Budú podporené projekty, ktoré najviac súvisia s COVID-19," uviedol Ledecký.

 

Podľa Remišovej práve neziskové a mimovládne organizácie so stovkami dobrovoľníkov dopomohli k tomu, že Slovensko zvláda pandémiu nového koronavírusu úspešne.

 

Remišová chce presadiť aj systémové opatrenia

"Tieto organizácie robili drobnú a neviditeľnú prácu na všetkých frontoch, často bojovali v prvej línii a často išli tam, kde sa ostatným ísť nechcelo," uviedla ministerka. Ako vymenovala, tieto organizácie poskytovali napríklad nízkoprahové ubytovanie, pomáhali v rómskych osadách a pomocnú ruku poskytli aj seniorom a osamelým.

 

"Robili to, čo niekedy štát robiť nestíhal, alebo na to nemal kapacity," dodala ministerka.

 

Remišová oznámila, že pre neziskové organizácie chce presadiť aj systémové opatrenia. "Neziskové organizácie a mimovládny sektor sú tým neviditeľným putom, občianskou zmluvou v spoločnosti, ktorá udržuje našu občiansku spoločnosť pokope," pripomenula ministerka.

 

Chce, aby štát považoval tieto organizácie za partnerov a pomocníkov, nie za nepriateľov. Uľahčiť by ministerka chcela aj financovanie tak, aby si organizácie mohli ľahšie udržať kapacity. Ďalšími systémovými opatreniami by mohli byť aj charitatívne lotérie a uľahčenie a zjednodušenie možností pre zbierky i online zbierky.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok