Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. sep. 2020Zdenka
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Zľava minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (nominant Sme rodina) a generálny riaditeľ Slovenskej pošty Martin Ľupták.
Zľava minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (nominant Sme rodina) a generálny riaditeľ Slovenskej pošty Martin Ľupták.
10.08.2020 14:39 Domov
REPORTÁŽ: Súťaž pre novú bezpečnostnú službu Slovenskej pošty bude viac transparentná
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.08.2020 14:39 Domov

REPORTÁŽ: Súťaž pre novú bezpečnostnú službu Slovenskej pošty bude viac transparentnáBRATISLAVA - Slovenská pošta, a. s. plánuje obstarať novú súkromnú bezpečnostnú službu na štyri roky. Momentálne na základe rozhodnutia Úradu pre verejné obstarávanie pripravuje dve verejné súťaže.


 

Prerozdelenie peňazí

Tie budú na zabezpečenie výkonu strážnej služby za predpokladanú cenu 9,6 mil. eur a technickej služby za 4,5 mil. eur bez DPH. Ako štátna poštová spoločnosť v pondelok informovala, tender na strážnu službu bude rozdelený geograficky na tri časti. Od oboch súťaží očakáva, že od začiatku roka 2021 bude zabezpečovať súkromnú bezpečnostnú službu viac poskytovateľov, jediným hodnotiacim kritériom je najnižšia cena.

 

Logistika 

Noví poskytovatelia služieb na strážnu a technickú službu by mali byť známi do konca tohto roka. Spoločnosť ešte plánuje vyhlásiť súťaž na spracovanie a prepravu hotovosti predbežne za 4 mil. eur bez DPH.

 

Vyjadrenie ministra 
Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (nominant Sme rodina) na tlačovej besede povedal, že jednou z prvých úloh nového vedenia Slovenskej pošty bolo pripraviť transparentné a korektné podmienky obstarania novej bezpečnostnej služby, aby sa v ňom mohli zúčastniť viacerí uchádzači. "Som presvedčený, že súťaž bude transparentná," povedal Doležal. Pripomenul, že medzi dôvodmi odvolania bývalého vedenia Slovenskej pošty bolo práve nezvládnutie tendra na strážnu a technickú službu.

 


"Pripúšťam, že súťaž môže vyhrať aj súčasný poskytovateľ. Cieľom obstarávanie je, že nebudeme predikovať víťaza. Ak sme doteraz rozprávali o tom, že boli vo verejnom obstarávaní machinácie, aby niekto konkrétny vyhral, tak odmietam špekulácie, že teraz budú machinácie, aby niekto konkrétny nevyhral," uviedol Doležal.

 

Čím viac, tým lepšie 

Bezpečnostnú službu pre poštu v súčasnosti zabezpečuje spoločnosť Bonul, s. r. o. Minister vyzval malé spoločnosti, resp. spoločnosti v oblasti stráženia, aby na súťaž zareagovali, a ak na to majú prostriedky a vybavenie, aby sa na súťaži zúčastnili.

 

Zrušenie požadovaného certifikátu 
Generálny riaditeľ Slovenskej pošty Martin Ľupták, ktorý je na čele spoločnosti od júna, očakáva, že obstarávania sa na základe podmienok budú môcť zúčastniť aj malé firmy. Zo súťaže podľa neho vyňali požiadavku na predloženie bezpečnostného certifikátu C4.

 

 

Verejní obstarávatelia podľa nedávnych zistení ÚVO vo viacerých tendroch požadovali tento certifikát v rozpore so zákonom. Úrad k tomu dospel po ukončení série kontrol 25 súťaží na základe podnetu Nadácie Zastavme korupciu. "Podmienky sme výrazne znížili, aby to bolo možné aj pre malé firmy," povedal Ľupták s tým, že namiesto jednej súťaže na bezpečnostné služby v minulosti budú teraz tri. "Predpokladáme, že sa môže prihlásiť až 31 spoločností (s licenciou)," dodal Ľupták.

 

Doterajšia zmluva 
Slovenská pošta pred štyrmi rokmi obstarala strážnu a bezpečnostnú službu v jedinej súťaži spolu so spracovaním a prepravou hotovosti za 22,4 mil. eur bez DPH. Od účinnosti rámcovej dohody so spoločnosťou Bonul, s. r. o., v apríli 2016 do konca apríla 2020, dokedy mala pôvodne platiť, Slovenská pošta podľa Ľuptáka využila 18,2 mil. eur bez DPH.

 

 

Dohodu s Bonulom po konzultácii s rezortom dopravy na základe dodatkov predĺžila do konca tohto roka, aby plynule zabezpečila nevyhnutné služby ochrany majetku a osôb.

 

Druhý naj

Slovenská pošta je druhý najväčší zamestnávateľ na Slovensku s takmer 13-tisíc zamestnancami a 1 500 pobočkami. Mesačne vypláca v hotovosti takmer 400-tisíc dôchodkov, čo je len časť nevyhnutných financií z celkovej sumy 2,1 mld. eur, ktoré musia byť pre pobočky spoločnosti v hotovosti ročne zabezpečené.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  Netky Maroš Bednár, TASR/Pavol Zachar, FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok