Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
24. jan. 2021Timotej
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Zľava Robert Šorl počas jeho vymenovania za sudcu Ústavného súdu SR prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou v Prezidentskom paláci 30. septembra 2020 v Bratislave.
Zľava Robert Šorl počas jeho vymenovania za sudcu Ústavného súdu SR prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou v Prezidentskom paláci 30. septembra 2020 v Bratislave.
30.09.2020 10:51 Domov
REPORTÁŽ: Robert Šorl sa stal novým sudcom Ústavného súdu, vymenovala ho prezidentka Čaputová
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.09.2020 10:51 Domov

REPORTÁŽ: Robert Šorl sa stal novým sudcom Ústavného súdu, vymenovala ho prezidentka ČaputováBRATISLAVA - Prezidentka Zuzana Čaputová dnes v Prezidentskom paláci vymenovala Roberta Šorla za sudcu Ústavného súdu SR. Šorl vo verejnej voľbe získal v polovici septembra 105 hlasov členov Národnej rady SR a je náhradou za Mojmíra Mamojku, ktorý sa funkcie vzdal.


 

Spokojnosť s výberom kandidátov

Podľa prezidentky je dôležité, že Ústavný súd je v plnom zložení. Uspokojivý pre ňu bol aj výber kandidátov v Národnej rade SR. "Verím, že takýto priebeh výberu kandidátov na uvoľnené sudcovské posty sa stane na Slovensku tradíciou, aby samotný proces výberu a voľby garantoval všetkým uchádzačom nielen rovnaké podmienky a prístup k významnej sudcovskej funkcii, ale aj dôstojný priebeh tohto procesu," povedala.

 

 

Hodnoty a princípy 
Hlava štátu si myslí, že Ústavný súd vie svoje poslanie splniť vtedy, ak vo svojej činnosti zohľadní niekoľko základných skutočností. "Inými slovami, ústavná demokracia nie je len politickou mocou, ktorá sa vykonáva a presadzuje formálnymi právnymi nástrojmi, ale predstavuje moc, ktorá je založená na hodnotách a princípoch. Z tohto hľadiska je prirodzené a pochopiteľné, ak rozhodnutia Ústavného súdu budú prispievať k formovaniu našej demokratickej a politickej kultúry a stanú sa aj zrkadlom pre politickú a morálnu sebareflexiu spoločnosti," zdôraznila hlava štátu.

 

 

Zasahovanie do práv občanov je nepriateľné
Od Ústavného súdu očakáva, že bude odvážny a konzekventný. "Nemôže a nesmie byť ústupčivý v prípade, ak orgány štátu, ktoré by mali konať v mene ľudu, v mene suveréna, zasiahnu nepatričným spôsobom do základných ľudských a občianskych práv alebo do práv menšín všetkého druhu. Hoci to vyvolá nevôľu vládnúcich," uviedla.

 

 

Očakavánia do budúcnosti
Šorlovi v príhovore povedala, že aj od jeho postojov a rozhodnutí bude závisieť, do akej miery bude Slovenská republika zvrchovaným, demokratickým a právnym štátom. "Očakávam od vás i od vašich kolegov, že svoje rozhodnutia budete prijímať nezávisle, podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia s pocitom zodpovednosti voči republike a jej občanom. A rovnako, ako vašim kolegom aj vám želám, aby ste do dejín slovenského ústavného súdnictva vstúpili ako príkladný ochranca ústavy a ústavnosti," uzavrela.
 

Názor predsedu súdu Ivana Fiačana 

Ten ocenil, že ústavný súd je v plnom zložení. Upozornil na to, že v súčasnosti je na súde viac ako 1 600 nevybavených vecí. Vysvetlil, že je to spôsobené aj pandémou koronavírusu. "Je tiež neúmerný nárast napádaných vecí pred Ústavným súdom SR oproti minulým rokom a nakoniec aj chýbajúci jeden sudca veľmi zavážil v počte vybavovaných vecí," povedal.

 

 

Šorl verí, že bude prínosom

Nový úsatvný súdca reagoval na svoje vymenovanie tak, že sa cíti rozhodnutím Čaputovej "veľmi poctený". Proces voľby je podľa neho v Národnej rade nastavený transparente a aj to bolo dôvodom, prečo sa na pozíciu ústavného sudcu hlásil po šiestykrát. Pripomenul, že v minulosti sa venoval občianskemu právu a myslí si, že práve to by mohol byť jeho prísnos pre ústavný súd.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  Netky Maroš Bednár, TASR/Jaroslav NovákNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok