Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. aug. 2022Milica
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Juraj Droba (župan BSK), Jozef Viskupič (predseda Združenia samosprávnych krajov SK8) a Richard Rybníček (primátor Trenčína) pred budovou NRSR.
Juraj Droba (župan BSK), Jozef Viskupič (predseda Združenia samosprávnych krajov SK8) a Richard Rybníček (primátor Trenčína) pred budovou NRSR.
24.04.2020 16:09 Domov
REPORTÁŽ: Podľa Drobu a Viskupiča nie sú samosprávne kraje zbytočné
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.04.2020 16:09 Domov

REPORTÁŽ: Podľa Drobu a Viskupiča nie sú samosprávne kraje zbytočnéBRATISLAVA - Únia miest Slovenska (ÚMS) víta, že vláda do svojho programového vyhlásenia zapracovala reformu verejnej správy. Na tlačovej konferencii to uviedol prezident ÚMS a primátor Trenčína Richard Rybníček.


 

Financie by mali dostávať priamo klienti

Za pozitívnu zmenu považuje aj to, že nový zákon o sociálnych službách má zaviesť adresnú formu pomoci pre klientov, ktorí využívajú služby sociálnych zariadení. V praxi by tak už nemalo dostávať financie na pomoc odkázaným sociálne zariadenie, ale priamo ich klienti. Za dôležité považuje aj súhlasné stanovisko vlády o zriadení odbornej komisie pod vedením podpredsedu vlády Štefana Holého (Sme rodina).

 

 

Spokojnosť s PVV
Úlohou komisie bude nájsť čo najlepší systém zmeny verejnej správy, územného a správneho členenia Slovenska, zmien financovania samotných krajov, miest a obcí. "Drvivá väčšina našich požiadaviek sa objavila v programovom vyhlásení vlády, za čo veľmi pekne ďakujem," povedal Richard Rybníček.

 

Panika s predškolskými zariadeniami 

Prezident ÚMS počas tlačovej konferencie zároveň vyzval predsedu Odborového zväzu pracovníkov vedy a školstva na Slovensku Pavla Ondeka na upustenie od úvah o prechode všetkých školských zariadení do pôsobnosti ministerstva školstva. "Chcem poprosiť odbory, najmä pána Ondeka, aby prestal vyvolávať paniku v našich zariadeniach, najmä predškolských, že rýchlo má štát zobrať všetky školské zariadenia pod seba, teda pod ministerstvo školstva a celé to financovať z jednej úrovne. Sú to tri kroky späť," povedal Rybníček.

 

 

Samosprávne kraje nie sú zbytočné
Predsedovia samosprávnych krajov Jozef Viskupič (OĽaNO) a Juraj Droba (SaS) dúfajú, že samosprávy nebudú financované iba z daní fyzických osôb a budú mať viac kompetencií, a to napríklad v oblasti školstva. Samosprávne kraje podľa nich nie sú zbytočné, čo podľa Viskupiča dokazuje aj to, že to boli práve oni, kto na krízu spojenú s ochorením Covid-19 zareagoval ako prvý. "Neboli to okresné úrady, ktoré mali ako prvé zriadené krízové štáby, boli sme to my, a to už vo februári. Prvé opatrenia vlády prišli až 10. marca,“ povedal predseda Združenia samosprávnych krajov SK8 Viskupič.


Únia miest Slovenska
ÚMS je dobrovoľné záujmové združenie, ktoré vzniklo 29. apríla 1994 v Košiciach. V súčasnosti združuje 49 primátorov slovenských miest, ktoré majú spolu približne 1,8 milióna obyvateľov. Jej prioritami sú presadzovanie reformy územných samospráv či väčšej samostatnosti miest.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  Netky Maroš Bednár, TASR, FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok