Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. nov. 2020Milan
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Rekonštrukcia Hrnčiarovej chaty má údajne negatívny vplyv na životné prostredie.
Rekonštrukcia Hrnčiarovej chaty má údajne negatívny vplyv na životné prostredie.
10.12.2019 17:19 Environetky
REPORTÁŽ: OĽaNo je proti rekonštrukcii Hrnčiarovej chaty
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.12.2019 17:19 Environetky

REPORTÁŽ: OĽaNo je proti rekonštrukcii Hrnčiarovej chatyBRATISLAVA - Trojica poslancov za hnutie OĽaNO na dnešnej tlačovej konferencii vyzvala ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa, aby okamžite zastavil rekonštrukciu Chaty pod Chlebom.


Vplyv na životné prostredie

Podpredseda parlamentu a poslanec NR SR Andrej Hrnčiar podľa poslancov obišiel posudok Správy Národného parku (NP) Malá Fatra, ktorá rekonštrukciu vyhodnotila ako škodlivú. Na prípad upozornil ešte v septembri ochranár a aktuálne kandidát opozičnej koalície PS/Spolu Erik Baláž. Tvrdil, že podľa Správy NP Malá Fatra táto činnosť môže mať významný vplyv na životné prostredie, pretože chránené druhy budú rušené. Zvýšená návštevnosť tiež ohrozí jednu z posledných lokalít ohrozeného tetrova hlucháňa a hrozia aj problémy s odpadom či hromadením odpadových vôd.

 

 

Stanovisko
Na Okresný úrad v Žiline, ktorý o stavbe rozhoduje, prišlo však z ŠOP SR súhlasné stanovisko, podľa ktorého vplyvy na životné prostredie skúmať netreba. "Centrála ŠOP SR paradoxne nevidí žiadne hrozby. V stanovisku tvrdí, že nedôjde k zničeniu biotopov a chránené druhy nebudú rušené," konštatoval Baláž, podľa ktorého preto Správa NP nebola účastníkom konania. 

 


Poslanec Hrnčiar sa v septembri na svojom facebookovom profile vyjadril, že rekonštrukcia a prístavba chaty a jej prevádzka nebude mať zhoršujúci vplyv na životné prostredie. "Návrh neuvažuje s navýšením návštevnosti územia, len s dobudovaním potrebných kapacít a služieb," vyhlásil Hrnčiar. Tvrdí, že celú "kauzu" vytvoril riaditeľ Správy NP Malá Fatra Michal Kalaš, ktorý je podľa neho kandidátom strany Spolu na riaditeľa ŠOP SR.

 

 

Vyjadrenie Ministerstva životného prostredia
"Pred pár týždňami ministerstvo akceptovalo podnet v danej veci, na základe čoho prebieha príslušné konanie. No tak ako pri iných, ani pri tomto nemožno rozhodnutie predikovať, ovplyvňovať či ho spolitizovávať," uvádza vo svojom stanovisku. Spresňuje, že postup v podobných prípadoch býva iný, než tvrdia poslanci OĽaNO, menovite tieňový minister životného prostredia Ján Budaj, tieňový minister dopravy Ján Marosz a predseda poslaneckého klubu Eduard Heger.

 


"Pre korektnosť však treba upresniť niektoré tvrdenia. So žiadosťou o stanovisko sa na Štátnu ochranu prírody SR (ŠOP SR) neobrátil pán Hrnčiar, ale príslušný okresný úrad, ktorý v danej veci rozhodol. ŠOP SR nerozhodla od stola, prebehla klasická terénna obhliadka, tak ako v podobných situáciách," dodáva MŽP.
 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/netky Lukáš Čief

Foto:  netky MAroš Bednár, TASR, SITA, FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok