Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. feb. 2021Frederik
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS).
Minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS).
24.08.2020 13:15 Domov
REPORTÁŽ: O príspevok na nájomné budú môcť žiadať už aj podniky v ťažkostiach
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.08.2020 13:15 Domov

REPORTÁŽ: O príspevok na nájomné budú môcť žiadať už aj podniky v ťažkostiachBRATISLAVA - O príspevok na nájomné za obdobie štátom zatvorených prevádzok v čase pandémie ochorenia COVID-19 budú môcť požiadať aj podniky v ťažkostiach.


 

Pre mikro a malé podniky v ťažkostiach budú platiť rovnaké podmienky ako pre ostatné firmy, stredné a veľké podniky sa budú riadiť schémou de minimis, ktorá obmedzuje výšku pomoci pre jeden podnik na výšku 200 000 eur. V dnešných hodinách to predostrel minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

 

Najviac do polovice nájomného 

Firmy, ktoré museli zatvoriť svoje prenajaté prevádzky pre opatrenia štátu, môžu požiadať o príspevok na nájomné v rovnakej percentuálnej výške, akú poskytne prenajímateľ zľavu. Maximálne však do 50 % nájomného.

 

 

Doteraz však boli podniky, ktoré sú podľa vzorca zverejneného na stránke MH v ťažkostiach, zo štátnej pomoci vylúčené. Sulík upozornil, že aj firmy, ktoré sú síce funkčné a zdravé, sa v čase krízy mohli medzi takéto podniky dostať. "Práve takéto podniky potrebujú pomôcť s nájmami," povedal. Sulíkova poradkyňa Jana Kiššová spresnila, že doteraz ministerstvo prijalo 9562 žiadostí, z toho 3558 už bolo vyplatených. Suma pomoci prekročila 6,5 milióna eur. 

 

Chybne vyplnené žiadosti 

Sulík potvrdil, že MH očakávalo väčší záujem podnikateľov. Jedným z dôvodov, prečo je záujem slabší ako očakávanie, sú podľa neho chyby vo formulároch či chýbajúci elektronický podpis žiadateľa alebo prenajímateľa. Aj preto sa MH rozhodlo uľahčiť firmám vyplnenie žiadosti a umožnilo ich podpisovať okrem štatutárnych zástupcov aj splnomocneným osobám.

 

 

Pomoc z Bruselu 

Štátnu pomoc s nájomným aj pre mikro a malé spoločnosti zaradené medzi firmy v ťažkostiach, umožnila zmena podmienok Európskej komisie. Pre stredné a veľké firmy vyrokovalo MH v Bruseli pomoc v rámci schémy de minimis, ktorá je však prísnejšia a umožňuje jednej spoločnosti vrátane majetkovo previazaných firiem čerpať kumulatívnu pomoc za tri roky maximálne vo výške 200 000 eur.

 

Ochranné pomôcky pred koronavírusom si môžete objednávať na shop.netky.sk. Na sklade sú dezinfekčné gély, ale aj ochranné rúška - jednorázové i textilné.

 

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Čief

Foto:  Netky Maroš Bednár, TASR/Michal Svítok, Pixabay, PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok