Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. júl. 2019Daniel
BratislavaBratislava 27°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tlačová konferencia na tému Odhaľovanie environmentálnej trestnej činnosti a trestnej činnosti týkajúcej sa nebezpečných materiálov
Tlačová konferencia na tému Odhaľovanie environmentálnej trestnej činnosti a trestnej činnosti týkajúcej sa nebezpečných materiálov
01.04.2019 15:01 Domov
REPORTÁŽ: Na Slovensku vznikne špeciálna polícia, ktorá sa bude zaoberať trestnou činnosťou v oblasti životného prostredia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.04.2019 15:01 Domov

REPORTÁŽ: Na Slovensku vznikne špeciálna polícia, ktorá sa bude zaoberať trestnou činnosťou v oblasti životného prostrediaBRATISLAVA - Na Slovensku vzniká samostatná environmentálna polícia, ktorá sa bude prioritne zaoberať trestnou činnosťou v oblasti životného prostredia. Počas dnešného dňa sa takto vyjadril riaditeľ odboru environmentálnej kriminality na Prezídiu Policajného zboru (PZ) Mário Kern. Naša polícia prípady v oblasti envirokriminality rieši od roku 2005. V súčasnej dobe sa však budú jej rady jednak posilňovať a meniť štruktúru.


Na každom Krajskom riaditeľstve PZ bude pracovať sedem vyšetrovateľov vyškolených v oblasti životného prostredia, ktorí budú zastrešovať samostatné oddelenia pre environmentálnu trestnú činnosť. čo sa týka okresných riaditeľstiev, tak po novom bude na každom jeden policajt a jeden vyšetrovateľ. Celkový počet "enviropolicajtov" bude teda 105, pričom v najbližšej dobe budú všetci na výkon tejto profesie adekvátne vyškolení.

 


Rozsah environmentálnej kriminality je značne široký. Za environmentálnu trestnú činnosť sa považuje poškodzovanie životného prostredia. V praxi sa jedná napríklad o nelegálne vypúšťanie emisií či vypúšťanie škodlivých látok do vody alebo pôdy či znečisťovanie prostredia plastmi. Ďalej sem patrí nelegálne zaobchádzanie s chránenými rastlinami alebo živočíchmi, ťažba dreva alebo nelegálny rýb a. i. Páchanie environmentálnej kriminality často súvisí s inou trestnou činnosťou, ako je skrátenie dane, podvod, korupcia či zneužívanie právomoci verejného činiteľa.

 


Ladislav Hanniker, prokurátor trestného odboru generálnej prokuratúry, ktorý sa takouto trestnou činnosťou zaoberá, privítal takéto kroky vo forme špeciálnych policajtov, ktorých cieľom je lepšia ochrane životného prostredia.

 

 

"Prokuratúra víta vznik osobitných oddelení v krajoch a zachovanie okresných a obvodných špecialistov. Získali sme procesného partnera na boj proti evirokriminalite," vyhlásil na záver.

 

 

Ponúkame aj záznam z celej tlačovej konferencie.

 

 

 

 reklama


Zdroj: SITA/netky LČ

Foto:  TASR, netky/MBNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok