Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. mar. 2023Vieroslav
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter
19.07.2019 15:20 Ekonomika
REPORTÁŽ: Minister Richter priblížil, ako to vyzerá s uplatnením sa na trhu práce
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.07.2019 15:20 Ekonomika

REPORTÁŽ: Minister Richter priblížil, ako to vyzerá s uplatnením sa na trhu práce



BRATISLAVA - Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v júni tohto roka úroveň 4,97 %. V porovnaní s májom 2019, keď bola 4,88 %, vzrástla o 0,09 %. Vyplýva to z najnovšie zverejnených údajov Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) SR.


Medzimesačne ovplyvnili štatistiky vysokoškoláci, ktorí pribudli na úradoch práce. Stav uchádzačov o zamestnanie dosiahol ku koncu šiesteho mesiaca tohto roka 136 626 osôb. "Medzimesačne stav vzrástol o 2502 osôb, medziročne sa znížil o 13 101, čo je o 8,75 % osôb menej," vyčíslil počas dnešného dňa generálny riaditeľ ÚPSVaR Marián Valentovič.

 

 

Stav celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahol v šiestom mesiaci tohto roka niečo cez 166 000 osôb.  V júni 2019 bol medzimesačný pokles miery nezamestnanosti zaznamenaný v Prešovskom kraji. Vo zvyšných krajoch bol sa dalo hovoriť o nárasteKu koncu júna bolo na úradoch práce voľných viac ako 90 000 pracovných miest. V priebehu jedného mesiaca vzrástlo toto číslo o takmer 1 a pol tisíc. Najviac pracovných miest bolo v Bratislavskom kraji, najmenej ich bolo zaznamenaných v Banskobystrickom.

 

 

Podľa ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) nie sú júnové štatistiky ničím prekvapivé, keďže do evidencie úradov práce pribudli vysokoškoláci. "Tie štatistiky ovplyvnili celkový vývoj. Preto som presvedčený, že vysokoškoláci, tak ako v predchádzajúcich rokoch, v relatívne krátkej dobe nájdu uplatnenie," myslí si Richter. Medzi absolventmi je pritom podľa jeho slov veľa bakalárov, ktorí ešte budú pokračovať v štúdiu.

 

 

Spomedzi všetkých evidovaných nezamestnaných asolventov v roku 2015 bolo po roku nezamestnaných 3,7 % absolventov, v roku 2016 ich bolo 2,55 %, v roku 2017 bolo evidovaných 1,95 % a vlani 1,7 %. "Trend je jasný. V ďaleko väčších počtoch sa uplatňujú absolventi vysokých škôl na trhu práce," doplnil Richter.

 

 

Pozitívne je podľa neho, že zo všetkých voľných pracovných miest je pre vysokoškolákov vhodných 46 000. "Máme čo ponúkať. Vieme v relatívne rýchlom čase zabezpečiť, aby našli uplatnenie na trhu práce," dodal na záver.

 

 

 



reklama


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  netky MB, TASR, SITA



Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok