Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. feb. 2021Frederik
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
07.08.2020 14:19 Domov
REPORTÁŽ: Mestá a obce boli s informovaním o pandémii koronavírusu spokojné
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.08.2020 14:19 Domov

REPORTÁŽ: Mestá a obce boli s informovaním o pandémii koronavírusu spokojnéBRATISLAVA – S informáciami, ktoré dostávali mestá a obce od príslušných orgánov počas prvej vlny pandémie nového koronavírusu, bolo spokojných vyše 80 percent samospráv.


Mestá a obce zároveň priznali, že v niektorých oblastiach pocítili nedostatok informácií, týkali sa najmä oblasti pracovnoprávnych vzťahov počas pandémie, regulácie obchodných prevádzok či fungovania školských zariadení. Vyplýva to z prieskumu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), v ktorom od 1. júna do 8. júla odpovedalo 520 primátorov a starostov.

 

Väčšina bola spokojná

"Viac ako polovica oslovených zástupcov samospráv (58 percent) vyjadrila s informovaním úplnú spokojnosť, skôr spokojných bolo 23,2 percenta. Neutrálne sa k otázke vyjadrilo šesť percent respondentov, nespokojnosť s podávaním informácií priznalo 7,4 percenta primátorov a starostov, necelé jedno percento z toho bolo s informovaním úplne nespokojných. Približne päť percent sa k otázke nevedelo vyjadriť," bilancoval výsledky prieskumu na piatkovom tlačovom brífingu hovorca ZMOS-u Michal Kaliňák.

 

Prieskum sa pýtal aj na rezervy v komunikácii zo strany štátu a ústredných orgánov štátnej správy. "Takmer 40 percent cítilo nedostatok informácií v oblasti otázok týkajúcich sa pracovnoprávnych vzťahov počas pandémie. Vyše 26 percent opýtaných uviedlo, že potrebovalo dohľadávať informácie k zatváraniu a obmedzovaniu prevádzok. V oblasti školstva, zabezpečenia vyučovania či chodu školských zariadení chýbali informácie štvrtine opýtaných," informoval prvý podpredseda ZMOS-u Radomír Brtáň.

 

Najčastejším zdrojom informácií boli podľa vyjadrení starostov oznamy z Úradu verejného zdravotníctva SR (čerpalo z nich 71,7 percenta starostov a primátorov). Približne rovnaké percento samospráv využívalo aj informácie ZMOS-u.

 

"Na 7500 adries samosprávnych orgánov odchádzal každý pracovný deň sumárny informačný mail týkajúci sa pandémie a opatrení, celkovo sme z ústredia ZMOS-u odoslali 224 takýchto mailov," uviedol Brtáň.

 

Samosprávy benefitovali z viacerých informačných zdrojov, využívali aj informácie z okresných úradov a ústredného krízového štábu, informácie z médií i komunikačných kanálov ministerstiev.

 

Proaktívna úloha miest a obcí

Brtáň napriek zložitosti situácie, na ktorú nebol nikto pripravený, vyzdvihol súčinnosť medzi jednotlivými aktérmi v zabezpečení protiepidemiologických opatrení, ocenil i proaktívnu úlohu miest a obcí v opatreniach prevencie a ochrany zdravia.

 

Nedokonalosti, ktoré sa pri aplikácii opatrení ukázali, poukazujú podľa neho na to, že v ďalších podobných krízových situáciách bude potrebná ešte väčšia miera spolupráce.

 

"Poskytujeme plnú súčinnosť pri príprave materiálu, ktorý by sa mal týkať postupu a spolupráce pri zvládnutí prípadných ďalších krízových situácií," uviedol v súvislosti s pripravovaným dokumentom na pôde sekcie krízového riadenia Ministerstva vnútra SR, ktorý na základe doterajších skúseností a poznatkov generuje smernicu na zvládnutie prípadnej novej vlny ochorenia COVID-19.

 

"Reálny život ukázal, že poskytované usmernenia v podobných krízových situáciách nesmú byť dvojzmyselné, naopak, musia byť jasné a vykonateľné," dodal Kaliňákreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok