Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. jún. 2022Peter,Pavol
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
24.04.2022 12:00 Osobnosti
REPORTÁŽ „Je super žiť s partnerom, ktorý je tiež sochár,“ tvrdí Jana Brisudová v exkluzívnom rozhovore pre Netky.
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.04.2022 12:00 Osobnosti

REPORTÁŽ „Je super žiť s partnerom, ktorý je tiež sochár,“ tvrdí Jana Brisudová v exkluzívnom rozhovore pre Netky.Najznámejšia slovenská sochárka Jana Brisudová je jedinou ženou, ktorá v súčasnosti intenzívne tvorí v bronze. Žiačka velikána Tibora Bartfaya v exkluzívnom rozhovore prezradila, ako tvorí, odkiaľ získala tajný recept na živú vodu Vilmy Jamnickej a ako sa jej žije so sochárom Stanislavom Kičom!


 

 

Šarmantná Jana Brisudová nás pozvala do svojho ateliéru, ktorý je len pár metrov od jej domova. Už zďaleka vidieť nádherné sochy, ktoré prezrádzajú, že sme na návšteve u umelcov. Jana je žiačkou nestora slovenského sochárstva Tibora Bartfaya, ktorý podporil jej schopnosť spájať dávne mytológie s jej vlastnými fantáziami.

 

„Bola som ešte malé dievča a bolo to úžasné stretnutie. Mala som pred ním neskutočný rešpekt, on bol už renomovaný pán sochár, ktorý mal za sebou veľké projekty a diela. Myslela som si, že sa tam dlho neohrejem. V prvom rade ma naučil pohľad na život, netreba sa brať príliš vážne. A naučil ma neskutočnej ľudskosti a humanizmu, ktorý mal v sebe,“ vyznala sa.  

 

 

Jana Brisudová je jedinou ženou, ktorá v súčasnosti tvorí v bronze.

 

„Bronz je moja srdcovka, prešla som k nemu úplne prirodzene. Nebránim sa ani iným materiálom, robila som sochy aj do epoxidu, ale ten  bronz mi je najbližší, lebo je najtrvácnejší a napriek tomu, že je to studený kov, pôsobí veľmi teplo a príjemne,“ vysvetľuje sochárka.  

 

Známa umelkyňa tvorí nielen sochy, ale aj ocenenia Slovenka roka či SOZA. Na konte má i krásne šperky, ktoré sú obdobou jej sôch. Vystavuje na Slovensku aj v zahraničí.

 

 

„Momentálne mám výstavu na Morave v Břeclavi, v zrekonštruovanej Havlíčkovej vile, ktorá je prerobená na úžasnú galériu. Výstava je inšpirovaná ľudovou tvorbou, ale je to zároveň aj prierez mojou tvorbou. Ďalšiu komornejšiu výstavu máme spolu s mojím partnerom Stankom Kičom v USA na Miami,“ teší sa Jana.

 

Sympatická Jana Brisudová žije s partnerom sochárom Stanislavom Kičom, s ktorým sa dokonale dopĺňajú. Stano pracuje predovšetkým s kovom, ktorý reže, seká, zvára, odlieva či patinuje a vytvára nezvyčajné kombinácie. 

 

 

„Je to super žiť s partnerom, ktorý je tiež sochár. Navzájom sa ovplyvňujeme a spolu všetko prežívame. On je prvý človek, ktorému ukazujem, čo vytvorím, a  ja som zase prvá, ktorá vidí jeho výtvory. Som šťastná, keď je na mňa prísny a kritický, a aj ja som na neho. Aj keď on kritiku nepotrebuje,“ smeje sa.  

 

Mohlo by vás zaujímať: REPORTÁŽ Mrazivý triler Tieňohra vychádza zo skutočnej udalosti a nakrúcali ho vo väzení so skutočnými dozorcami!

 

Jana Brisudová je obdivovateľkou zosnulej herečky Vilmy Jamnickej, od ktorej zdedila tajný recept na živú vodu, teda elixír dlhovekosti. Sochárka všetkým odporúča, aby vodu pili a dožili sa tak 101 rokov ako Vilma.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Nora Krchňáková

Foto:  Archív Jany BrisudovejNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok