Remízový šláger Talianska a Španielska, čistý hetrik Mandžukiča

NETKY.SK • 7 Október 2016, 08:17 • 2 min

BRATISLAVA - Vo štvrtkovom šlágri kvalifikácie MS 2018 remizovali futbalisti Talianska so Španielskom 1:1. Oba tímy majú na konte zhodne po štyri body, lídrami G-skupiny sú so šiestimi Albánci, ktorí zvíťazili 2:0 v Lichtenštajnsku.

Španieli v zostave s uzdraveným špílmachrom Andresom Iniestom mali v Turíne územnú prevahu, ale defenzíva "squadry azzurra" dlho odolávala náznakom ich šancí. V 55. minúte prišlo zaváhanie brankárskeho veterána Gianluigiho Buffona, ktorý pri vybehnutí za vlastnú šestnástku "zluftoval" loptu a Vitolo nemal problém poslať ju do prázdnej brány. V 81. minúte hlavný rozhodca Felix Brych po konzultácii so svojím asistentom odpískal po kontakte Sergia Ramosa s Ederom jedenástku pre Talianov, ktorú Daniele De Rossi bezpečne premenil a zariadil deľbu bodov. Talianom sa nepodarilo zopakovať triumf z osemfinále EURO 2016, keď vyradili Španielov z ďalších bojov po výsledku 2:0 a ukončili éru trénera Vicenteho del Bosqueho, ktorého vo funkcii nahradil Julen Lopetegui.

Gruzínsko pod taktovkou bývalého trénera slovenskej reprezentácie Vladimíra Weissa napriek odvážnemu výkonu prehralo v Dubline s domácim Írskom 0:1 a stále čaká na prvý bodový zisk. Predtým v septembrovej ouvertúre nestačilo na Rakúsko (1:2).

Kosovo v oficiálne prvom domácom medzištátnom zápase prehralo s Chorvátskom 0:6. Hrdinom duelu bol kanonier Mario Mandžukič, ktorý v rozmedzí 30 minút prvého polčasu knokautoval súpera čistým hetrikom. Po prestávke prikrášlili triumf "šachovnicových" Matej Mitrovič, Ivan Perišič a Nikola Kalinič. Duel sa nehral na území nového člena FIFA, ale v albánskej Škodre, keďže v Kosove sa nenachádza žiadny štadión certifikovaný Európskou futbalovou úniou (UEFA).

V súboji účastníkov nedávneho európskeho šampionátu si Rakúsko podelilo body s Walesom (2:2, D-skupina) a v inej konfrontácii I-skupiny Turecko remizovalo s Ukrajinou rovnako 2:2, keď dokázalo vygumovať dvojgólové manko. Prekvapenie sa rodilo v Reykjavíku, v ktorom štvrťfinalista EURO 2016 Island prehrával s Fínskom 1:2. Reprezentáciu z "krajiny gejzírov" spasili v 90. minúte Alfred Finnbogason a v šiestej minúte extračasu víťaznou "trefou" na 3:2 Ragnar Sigurdsson.

Druhé kolo eliminačných bojov o šampionát v Rusku pokračuje deviatimi piatkovými zápasmi. Slovenskí futbalisti budú v akcii až v sobotu, keď sa od 20.45 SELČ predstavia na pôde Slovinska v Ľubľane. Následne v utorok 11. októbra v Trnave privítajú Škótsko.

Rakúsko - Wales 2:2 (1:2)

Góly: 28. a 48. Arnautovič - 22. Allen, 45.+1 Wimmer (vl.)

Macedónsko - Izrael 1:2 (0:2)

Góly: 63. Nestorovski - 25. Hemed, 43. Ben Haim II, ČK: 90.+4 Tibi (Izr.)

Turecko - Ukrajina 2:2 (1:2)

Góly: 45.+1 Tufan, 81. Calhanoglu (z 11 m) - 24. Jarmolenko (z 11 m), 28. Kravec