Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. jan. 2021Kristína
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Veronika Remišová, Za ľudí
Veronika Remišová, Za ľudí
17.01.2020 06:38 Domov
Remišová tvrdí, že novela zákona o školách je netransparentná
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.01.2020 06:38 Domov

Remišová tvrdí, že novela zákona o školách je netransparentnáBRATISLAVA - Kľúčovým problémom sú chýbajúci osobní asistenti žiaka. Uviedlo to Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR v reakcii na tvrdenia nezaradenej poslankyne Národnej rady (NR) SR Veroniky Remišovej a Jany Žitňanskej.


Chybajúci asistenti

Obe političky pôsobia v mimoparlamentnej strane Za ľudí. "Kľúčovým problémom sú chýbajúci asistenti pre žiakov. Osobnú asistenciu na základných a stredných školách teda musia žiakom poskytovať rodičia, iní pracovníci, učitelia alebo asistenti učiteľa, ktorí však často na túto činnosť nemajú potrebnú kvalifikáciu," zdôraznil rezort školstva.

 

 

Pôsobenie

Vysvetlil tiež, že pokiaľ asistentov učiteľa zabezpečuje rezort školstva, osobných asistentov pre žiakov zabezpečuje rezort práce. "V súčasnosti je na školách absolútny nedostatok práve osobných asistentov pre žiakov. Rezort práce totiž umožňuje osobným asistentom pôsobiť na vysokých školách, avšak nie na stredných a základných školách," skonštatovalo MŠVVaŠ.

 

 

Zdravotnúa sestra na školách 

Ministerstvo zároveň doplnilo, že s rezortom práce rokuje o tom, aby umožnilo osobným asistentom pomáhať žiakom aj v prostredí základných a stredných škôl. "Zároveň už dlhodobo upozorňujeme na potrebu opätovného zavedenia inštitútu zdravotnej sestry na školách, ktorý je však v gescii ministerstva zdravotníctva," poznamenalo MŠVVaŠ.

 

 

Náplň práce 

Rezort vysvetlil, že pokiaľ ide o samotných asistentov učiteľa, tí majú za úlohu pomáhať učiteľom realizovať vzdelávací proces v rôznorodých triedach. Na ich financovanie nad rámec povinného normatívneho financovania podľa vlastných slov poskytol dodatočných 29 miliónov eur zo štátneho rozpočtu a do 50 miliónov eur z eurofondov. 

 

Financie 

Remišová a Žitňanská vo včerajších hodinách predstavili novelu zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení. Tá má zaviesť nárokovateľnosť na asistentov učiteľa. Zmeniť sa má ustanovenie, podľa ktorého ministerstvo "môže prideliť" finančné prostriedky na asistenta učiteľa.

 

 

Remišová tvrdí, že v súčasnosti len 44 % žiadostí o pridelenie finančných prostriedkov na asistentov učiteľa je pokrytých, pričom celý proces prideľovania  je netransparentný.

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky Lukáš Čief

Foto:  TASR, Pixabay, PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok