Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
31. jan. 2023Emil
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí)
podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí)
14.05.2020 06:05 Domov
Remišová sa vyjadrila, že rozhodnutie Ústavného súdu SR treba rešpektovať
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.05.2020 06:05 Domov

Remišová sa vyjadrila, že rozhodnutie Ústavného súdu SR treba rešpektovaťBRATISLAVA - Podpredsedníčku vlády pre investície a informatizáciu Veroniku Remišovú (Za ľudí) mrzí, že Ústavný súd (ÚS) SR podľa nej verejnosť informuje zavádzajúcim spôsobom, keď tvrdí, že zákon na boj proti novému koronavírusu vytvára systém plošného zberu údajov telekomunikačnými operátormi.


Bežne sa využívajú 

Taktiež upozornila, že v skutočnosti operátori prevádzkové a lokalizačné údaje zbierajú aj v súčasnosti a ich anonymizovanú formu bežne využívajú pri komerčnej činnosti mnohé iné spoločnosti. O tom, že na identifikáciu nakazených ľudí majú poslúžiť mobilné lokalizačné dáta, informovala vicepremiérka ešte koncom marca.

 

 

V rámci tohto opatrenia majú mobilní operátori poskytnúť Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR dáta o pohybe pozitívne testovaných ľudí na nový koronavírus.

 

Bezúčelové spracovanie údajov 

Ústavný súd podľa jeho predsedu Ivana Fiačana zistil, že časť pozastavenej právnej úpravy nebola dostatočne určitá, pretože umožňovala štátnej moci spracúvať osobné údaje bez toho, aby bol jednoznačne vymedzený účel takého spracúvania a spôsoby nakladania s osobnými údajmi.

 

Názor podpredsedníčky vlády 

Remišová však s týmto odôvodnením nesúhlasí. "Účel použitia bol v zákone jasne stanovený a obmedzený na identifikáciu užívateľov v záujme ochrany života a zdravia v prípade šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby," uviedla vicepremiérka. Úrad verejného zdravotníctva podľa nej mal dostať informáciu iba na základe písomnej odôvodnenej žiadosti týkajúcej sa konkrétnych ľudí a v zákone je jasne napísané, že všetky informácie sa nemôžu uchovávať dlhšie ako do konca tohto roka.

 

 

Prijatie zákona kvôli prevencii

Zákon parlament prijal v čase, keď Slovensku pre pandémiu hrozili tisíce mŕtvych a využitie technologických riešení na prevenciu šírenia ochorenia môžu podľa Remišovej v úsilí o zníženie šírenia nákazy výrazne pomôcť. "Vďaka týmto opatreniam Slovensko zatiaľ zvláda nákazu veľmi dobre a vďaka nízkemu počtu obetí sme najúspešnejšou krajinou v celej Európe," dodala.

 

 

 reklama


reklama


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Čief

Foto:  TASR, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok