Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava 10°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
23.04.2014 18:01 Domov
Registračné pokladnice by mohli byť povinné i pre lekárov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.04.2014 18:01 Domov

Registračné pokladnice by mohli byť povinné i pre lekárov



BRATISLAVA - Registračné pokladnice budú možno čoskoro povinnou výbavou ambulancií. Podľa návrhu ministerstva financií (MF) by bločky pacientom mali totižto vydávať aj všeobecní lekári, špecialisti i zubári. Je to jedno z navrhovaných konsolidačných opatrení, ktoré v stredu odobrila vláda v rámci Programu stability SR na roky 2014 až 2017.


Lekári v súčasnosti pokladnice používať nemusia, ak pacient zaplatí v ordinácii poplatok napríklad za prednostné vyšetrenie, vyšetrenie na vodičský preukaz či zbrojný pas, stačí ak mu vypíšu príjmový doklad. Podľa MF však pri porovnaní výdavkov domácností na zdravotné služby a priznanými tržbami ambulancií bol len napríklad v roku 2011 rozdiel okolo 200 mil. eur. "Podľa nás je to priestor, ktorý je jednak dodatočným príjmom pre rozpočet verejnej správy, ale jednak zadováži spravodlivé zaobchádzanie so všetkými, ktorí pracujú s hotovosťou, pretože ak môže mať registračnú pokladnicu zo zákona každá kvetinárka, tak isto by ju mal mať zubár alebo špecialista, ktorý pracuje s oveľa väčšími hotovosťami," uviedol minister financií Peter Kažimír. Rozšíriť povinnosť používať registračné pokladnice chce rezort nielen na lekárov ale aj do oblasti odborných, vedeckých a technických činností a ubytovacích služieb. Od tohto opatrenia očakáva výnos 71 mil. eur od roku 2015. 

 

Ďalších päť miliónov eur by mohla do štátnej kasy priniesť zrážková daň na peňažné a nepeňažné plnenia od farmaceutických firiem, ktorú navrhuje rezort financií zaviesť. MF podotýka, že existuje výrazný nesúlad medzi výdavkami na marketing, ktoré zverejňujú farmafirmy a tým, čo priznajú zdravotníci. Podľa Kažimíra sú si vedomí toho, že príjem od farmafiriem je pre zdravotníkov často jediným zdrojom, ktorí im umožňuje odborne sa vzdelávať a to účasťou na kongresoch. "Vieme si v tejto oblasti predstaviť veľmi korektnú úpravu, ktorá zoberie do úvahy odborné vzdelávanie lekárov," dodal minister financií.



reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  internet



Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok