Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
11. máj. 2021Blažena
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
22.10.2010 07:12 Ekonomika
Regionalizácia minimálnej mzdy sa môže minúť pôvodnému účinku
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.10.2010 07:12 Ekonomika

Regionalizácia minimálnej mzdy sa môže minúť pôvodnému účinku
Zavedenie regionálnej minimálnej mzdy môže znížiť cenu lacnej práce umelo predraženej vysokou minimálnou mzdou. Myslí si to analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INESS) Richard Ďurana. Podľa analytika Tatra banky Borisa Fojtíka sa však aj toto opatrenie môže minúť pôvodnému účinku.
      "Ak už sa nenájde dostatok politickej odvahy na zrušenie inštitútu minimálnej mzdy, tak regionalizácia môže podporiť zamestnanosť v ekonomicky menej výkonných regiónoch. Toto opatrenie sa môže prejaviť aj na zvýšenom záujme potenciálnych domácich, nielen zahraničných investorov, alebo aj uvoľniť zdroje na vytváranie nových pracovných miest u už existujúcich zamestnávateľov," konštatoval Ďurana pre TASR. Ako dodal, hľadanie úrovní minimálneho regionálneho príjmu "by malo vyplývať zo snahy čo najviac eliminovať negatíva minimálnej mzdy v danom regióne na trh práce".
      Fojtík však upozorňuje, že snahou prispôsobiť minimálnu mzdu ekonomicky veľmi rôzne rozvinutým častiam Slovenska môže vzniknúť viac problémov, ako sa v súčasnosti dá predpokladať. "Preto sa prínos tohto opatrenia, ktorý je už v súčasnosti skôr otázny, môže znegovať. Očakávať rast zamestnanosti po zavedení minimálnej regionálnej mzdy je ekonomicky správne. Na druhej strane sa vynára otázka, či sa budú meniť na regionálnom princípe aj ostatné opatrenia, ako sú napr. rôzne sociálne dávky, ktorých výšky sú v súčasnosti jednotné pre celú SR a ktoré ovplyvňujú rozhodovanie nezamestnaných, či si nájsť prácu, alebo zostať nezamestnaný," vysvetlil.
      Podľa rezortu práce má takáto diferenciácia minimálnej mzdy svoje výhody i nevýhody a je k nej potrebná široká odborná diskusia. Bližšie sa k uvedenej téme ministerstvo nechcelo vyjadrovať, keďže nie je autorom tohto návrhu. Zavedenie regionálnej minimálnej mzdy je jedno z opatrení na podporu zamestnanosti v Národnom programe reforiem SR 2010, ktorý predložilo Ministerstvo financií SR do pripomienkového konania.

Zdroj: TASRreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok