Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
15. apr. 2021Fedor
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Rokovanie vlády SR, Úrad vlády SR, Bratislava.
Rokovanie vlády SR, Úrad vlády SR, Bratislava.
09.02.2021 10:45 Domov
Reformu Úradu špeciálnej prokuratúry už prerokováva vláda SR, čo je jej obsahom?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.02.2021 10:45 Domov

Reformu Úradu špeciálnej prokuratúry už prerokováva vláda SR, čo je jej obsahom?BRATISLAVA - Reforma fungovania Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorú navrhuje generálny prokurátor Maroš Žilinka, už bola predložená na rokovanie vlády. Kabinet by sa jeho návrhom mal zaoberať na rokovaní v stredu 10. februára.


Zámer novely 

Navrhovaná reforma bola medializovaná v súvislosti so zámerom zrušiť samostatné oddelenie extrémistickej kriminality, ktorý kritizovali niektorí politici.

 


Podľa návrhu sa má počet prokurátorov ÚŠP zvýšiť z 35 na 38 a počet zamestnancov v štátnej službe zo 17 na 22. Návrh zavádza zriadenie oddelenia organizovaného zločinu, terorizmu a extrémistickej kriminality v rámci odboru všeobecnej kriminality.

 

V rámci oddelenia by mal pôsobiť jeden vedúci a desať prokurátorov. Pôvodne na oddelení extrémistickej kriminality pôsobil vedúci a štyria prokurátori.

 

 

Generálny prokurátor v januári tohto roku navrhovanú zmenu odôvodnil tým, že väčšinu agendy extrémizmu predstavujú prečiny a zaťaženosť prokurátorov vykonávajúcich túto agendu je podstatne nižšia, než je tomu v prípade ich kolegov.

 

"Tou reorganizáciou chceme dosiahnuť, aby sa efektívnejšie využil potenciál prokurátorov," povedal. Žilinka.

 


Odbor ekonomickej kriminality by sa podľa návrhu mal personálne posilniť z 11 na 14 prokurátorov. Na odbore všeobecnej kriminality by ich malo pôsobiť spolu 22. Špeciálnemu prokurátorovi ostane podľa návrhu jeden námestník.

 

Cieľ 

Zámerom reformy je podľa generálnej prokuratúry (GP) efektívnejšie využitie potenciálu prokurátorov, vyváženejšie rozdelenie trestných vecí medzi nimi a účinnejší boj proti najzávažnejším formám trestnej činnosti. Zmena si podľa GP vyžiada zo štátneho rozpočtu 1 272 118 eur ročne.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  Facebook, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok