Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. sep. 2021Edita
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý.
Podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý.
30.06.2021 15:16 Ekonomika
Reforma stavebného zákona z dielne vicepremiéra Štefana Holého našla podporu u podnikateľov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.06.2021 15:16 Ekonomika

Reforma stavebného zákona z dielne vicepremiéra Štefana Holého našla podporu u podnikateľovBRATISLAVA - Podnikatelia vítajú reformu stavebného zákona z dielne vicepremiéra Štefana Holého.


V záujme zlepšenia aktuálneho stavu pripravilo 12 zamestnávateľských zväzov a asociácií desať odporúčaní pre dobrý a efektívny stavebný zákon, ktoré dnes prezentovali aj na tlačovej konferencii v Bratislave. 

 

Neúnosná dĺžka stavebných konaní

Zamestnávatelia považujú súčasný zlyhávajúci systém územného plánovania a povoľovania stavieb za jednu z hlavných prekážok rozvoja podnikateľského prostredia a zvyšovania životnej úrovne obyvateľov na Slovensku.

 

Za najväčšie negatíva, s ktorými sa pri aplikácii súčasnej stavebnej legislatívy stretávajú, označili dĺžku konaní, nedostatočnú odbornosť a nekonzistentnosť rozhodovania mnohých stavebných úradov.

 

 

Za problematické považujú duplicitu konaní a nedostatočnú digitalizáciu. To má podľa nich za následok výraznú nepredvídateľnosť a ťažkopádnosť stavebných konaní, ktoré zvyknú byť neprimerane dlhé, nereflektujú potreby trhu a nedosahujú štandardy vyspelých krajín.

 

Mohlo by vás zaujímať: Primátori krajských miest hrozia pochodom pred NR SR! Čo požadujú?

 

Získať povolenie trvá 300 dní
Slovensku patrí podľa podnikateľov nedôstojné 146. miesto rebríčka Doing Business, ktorý vydáva Svetová banka, čo je najmä dôsledkom neúmerne dlhých stavebných konaní.

 

Priemerná lehota potrebná na získanie práva stavať dosahuje na Slovensku až 300 dní. Dlhé stavebné konania motivujú potenciálnych investorov smerovať svoje zámery do iných štátov.

 

 

Od výstavby na Slovensku často odrádza aj rozdielna a nekonzistentná prax jednotlivých stavebných úradov. Očakávaná legislatívna zmena navrhovaná podpredsedom vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefanom Holým by mala reagovať na súčasné výzvy.

 

Prečítajte si tiež: Pre kontroverzný stavebný zákon Štefana Holého sú primátori ochotní prísť pred parlament

 

Zákon nereflektuje potreby trhu

Predsedníčka výboru Real Estate Tatiana Prokopová v rámci Americkej obchodnej komory SR, ocenila najmä snahu o zjednotenie rozhodovacej praxe, sprehľadnenie a jasné definovanie povoľovacích procesov, výrazné zrýchlenie konaní, elektronizáciu a profesionalizáciu postupov v tejto oblasti.

 

 

Pripomenula, že súčasný viac ako štyridsaťkrát novelizovaný stavebný zákon bol prijatý v roku 1976, avšak stále nereflektuje aktuálne potreby trhu.

Po neschválených návrhoch z rokov 2015 a 2019 sa momentálne pripravuje už tretí stavebný zákon za posledných šesť rokov.

 

Zmeny sú kľúčové

“Reforma stavebného konania je kľúčovou zmenou, ktorá ovplyvní hospodársky rast a obraz Slovenska na desaťročia. Urobme ju preto zodpovedne, kvalitne a nadčasovo,” dodal výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Peter Serina.

 

Dodal, že 12 zamestnávateľských organizácií a zväzov sa zaujíma o proces zmeny stavebnej legislatívy a preto pomenovali najväčšie problémy súčasnej právnej úpravy a doplnili ich riešeniami.

 

 

Týkajú sa napríklad zvýšenia odbornosti stavebných úradov, skrátenia konaní a eliminácie duplicít, digitalizácie či jednoznačnej definície účastníkov konaní.

 

Za dôležité označili riešenie čiernych stavieb, nedostatku v kvalite a bezpečnosti stavieb alebo technického a dopravného vybavenia územia.

 

Prečítajte si tiež: Sporný stavebný zákon Štefana Holého: Únia miest k nemu podala 52 pripomienok!reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky KZ

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok