Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. dec. 2021Barbora
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ján Budaj a predstavitelia ministerstva.
Ján Budaj a predstavitelia ministerstva.
07.08.2021 09:37 Domov
Reforma národných parkov prešla celým Slovenskom. Lesníci však protestovali!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.08.2021 09:37 Domov

Reforma národných parkov prešla celým Slovenskom. Lesníci však protestovali!Stovky lesníkov štrajkovali pred Mestským úradom vo Svite. Prišli vyjadriť svoj nesúhlas!


Svit je síce priemyselné mesto, no v piatok sa stal strediskom lesníkov a urbárnikov. Hlasnými protestmi a transparentmi prišli vyjadriť svoj nesúhlas s pripravovanou novelou zákona o ochrane prírody. V meste sa totiž konalo stretnutie ministra Jána Budaja s vedením národných parkov, Štátnej ochrany prírody a ostatnými zainteresovanými.

 

 

Možno vás zaujme: Termálne kúpalisko Podhájska dostane zelenú! Minister Ján Budaj však predostrel svoje podmienky

 

Od obeda sa v parku pred Mestským úradom vo Svite zhromažďovali ľudia v zelených uniformách s transparentmi v rukách. Postupne sa zišlo približne tristo ľudí a poobede malo prísť minimálne päť autobusov urbárnikov z celého Slovenska. Používali transparenty a megafóny. Na akcii sa zúčastnili aj zástupcovia neštátnych vlastníkov lesov.

 

„Nie sme proti ochrane prírody, naopak, sami ju aktívne chránime, ale musíme začať diskutovať o reálnej ochrane prírody a postaviť ju z  hlavy na nohy,“ povedal predseda Únie neštátnych vlastníkov Milan Ovseník. Po celý čas bola prítomná polícia, ktorá dohliadala na celú situáciu.

 

Vyjadril sa aj minister Budaj

Podľa jeho slov dobiehame zaostávanie voči iným európskym štátom. „Kľúčovou súčasťou novely zákona o ochrane prírody je prevedenie správy tých lesov vo vlastníctve štátu, ktoré sú v národných parkoch v 3., 4. a 5. stupni ochrany pod správu Štátnej ochrany prírody SR. Toto opatrenie je aj predpokladom pre výrazné urýchlenie zonácií národných parkov, ktoré sa pre spory medzi vlastníkmi lesov vlečú už desaťročia.“ 

 

 

Prečítajte si: Minister Budaj podporil stratégiu ochrany európskych lesov

 

V piatok 6. augusta sa totiž skončila trojtýždňová šnúra debát zameraných na pripravovanú reformu národných parkov. Ako ďalej informoval tlačový odbor rezortu životného prostredia, predstavitelia ministerstva na podujatiach diskutovali so štátnymi aj dobrovoľnými ochranármi, štátnymi lesníkmi aj s neštátnymi vlastníkmi lesných pozemkov, podnikateľmi v turistickom ruchu a neziskovými organizáciami. Súčasťou reformy je prevod štátnych lesov z ministerstva pôdohospodárstva pod envirorezort. Podľa ministerstva bude transformácia národných parkov stáť sedem až 11 miliónov eur.

 Na území národných parkov sa po novom podľa MŽP uprednostní zážitkový, k prírode ohľaduplný turizmus, pred zábavným biznisom a megalomanskými projektmi. Plánovanie a manažment národných parkov bude súčasťou regionálnych plánov a zároveň v súlade s plánovaním sociálneho a ekonomického rozvoja na miestnej úrovni. „Bude aj na kreativite manažérov, aby spoločne s ochranármi, lesníkmi, miestnymi podnikateľmi a neziskovými organizáciami našli najvhodnejší model rozvoja," povedal minister životného prostredia Ján Budaj.

Ministerstvo pripomenulo, že reforma národných parkov je prvou od roku 1948, keď bol vyhlásený prvý národný park na Slovensku – TANAP. „Až teraz, po 73 rokoch, nebudeme mať národné parky iba na papieri. Je to zmena, ktorá pomôže ľuďom v národných parkoch aj ich návštevníkom“ dodal Budaj.
 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Facebook MZP/ cas.sk/ Netky KP

Foto:  FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok