Referendum o vystúpení Británie z EÚ nadväzuje na plebiscit o jej členstve v EHS

NETKY.SK • 17 Jún 2016, 15:34 • 2 min
Referendum o vystúpení Británie z EÚ nadväzuje na plebiscit o jej členstve v EHS

LONDÝN - Vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie, často označované skratkou brexit (zo slov Britain a exit), presadzujú vo Veľkej Británii rozličné skupiny aktivistov a mnohí jednotlivci, ale aj niektoré politické strany. Britskí voliči budú o tejto otázke opäť rozhodovať vo štvrtok 23. júna v ľudovom hlasovaní, konanom v súlade príslušným ustanovením zákona o referende o Európskej únii, prijatého v roku 2015, približuje na svojej webovej stránke stanica BBC.

slovakia

left justify in out

V júni 1975 sa v Británii konalo referendum o členstve krajiny v Európskom hospodárskom spoločenstve (EHS), predchodkyni Európskej únie. Výsledkom hlasovania bolo, že Spojené kráľovstvo členom EHS zostalo aj naďalej. Všetky administratívne celky okrem súostroví Shetlandy a Vonkajšie Hebridy sa na otázku, či by Británia mala zostať v tejto medzinárodnej organizácii, vyjadrili väčšinovým "áno".


V roku 2012 ministerský predseda David Cameron zamietol výzvy na referendum o členstve Británie v EÚ. Uviedol, že on sám je pripravený zvážiť vypísanie takéhoto referenda až vtedy, keď na to príde správny čas - aby si voliči mohli skutočne vybrať.


Odmietol však okamžité referendum o zotrvaní alebo vystúpení z EÚ s argumentom, že by to nebolo v záujme Británie a väčšina ľudí v krajine si takého hlasovanie ani neželá.


V januári 2013 Cameron následne oznámil možný termín plebiscitu o členstve v eurobloku: uviedol, že za predpokladu, ak v nasledujúcich parlamentných voľbách v roku 2015 vyhrá, usporiada jeho konzervatívna vláda referendum o zotrvaní alebo vystúpení Británie z EÚ ešte pred koncom roka 2017.


Konzervatívna strana všeobecné voľby v roku 2015 vyhrala. Krátko nato bol parlamentu predložený zákon o referende o EÚ (European Union Referendum Act 2015).


A hoci Cameron osobne bol stúpencom myšlienky, aby Spojené kráľovstvo naďalej zostalo v reformovanej Európskej únii, oznámil, že ministri a poslanci z radov konzervatívcov môžu agitovať za zotrvanie či za vystúpenie z eurobloku slobodne - podľa vlastného uváženia. K tomuto rozhodnutiu dospel po tom, čo ho k tomu ministri viac-menej svojím naliehaním donútili.


Išlo o výnimku z bežného pravidla o kolektívnej zodpovednosti britského kabinetu, keď Cameron povolil ministrom svojej vlády verejne viesť kampaň za odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie.


V prejave pred poslancami Dolnej snemovne britského parlamentu 22. februára tohto roku Cameron ohlásil dátum referenda na 23. jún 2016 a zároveň s odvolaním sa na čl. 50 Lisabonskej zmluvy stanovil právny rámec vystúpenia z EÚ pre prípad, že sa zaň vyjadrí väčšina voličov.


Pokiaľ si obyvatelia Británie vystúpenie z EÚ odhlasujú, spustí sa tým dvojročný proces rokovaní o odchode krajiny z Únie, vysvetlil ministerský predseda Cameron proces, ktorý by nastal pri takomto výsledku referenda.


Pokiaľ by sa v tejto časovej lehote nepodarilo uzavrieť dohodu alebo by členské krajiny nesúhlasili s odkladom, bol by odchod Spojeného kráľovstva z EÚ automatickým, citovala Camerona BBC.


 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona