Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. máj. 2023Ferdinand
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
24.05.2023 13:30 Environetky
Recyklované plasty môžu byť škodlivejšie než obyčajné, tvrdí Greenpeace
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.05.2023 13:30 Environetky

Recyklované plasty môžu byť škodlivejšie než obyčajné, tvrdí GreenpeaceAMSTERDAM - Recyklované plasty nie sú riešením problému znečisťovania životného prostredia. Podľa organizácie Greenpeace môžu byť ešte toxickejšie ako normálne plasty.


Recyklované plasty nie sú riešením problému znečisťovania životného prostredia, keďže v konečnom dôsledku môžu byť ešte toxickejšie. V stredu na to upozornila organizácia Greenpeace, informuje denník The Guardian.

 

"Plasty sú vo svojej podstate nekompatibilné s obehovým hospodárstvom," uvádza Greenpeace v súhrnnej správe o výskume, podľa ktorého sú recyklované plasty ešte škodlivejšie, než plasty, ktoré neprešli recykláciou. Ďalší výskum zase preukázal, že proces recyklácie plastov spôsobuje, že do vzduchu sa dostávajú čiastočky mikroplastov. Správa Greenpeace bola zverejnená v čase, keď svetoví lídri začínajú ďalšie kolo rokovaní o potenciálnej globálnej dohode o plastoch. Vlani sa totiž zaviazali, že v priebehu dvoch rokov sa im podarí dosiahnuť práve záväznú dohodu o celom "životnom cykle" plastov od výroby až po ich likvidáciu. "Odvetvie výroby plastov vrátane petrochemického priemyslu, fosílnych palív či výroby spotrebného tovaru sa snaží recyklovanie plastov pasovať za riešenie krízy znečistenia plastmi," uviedol Greenpeace. Dodal však, že "toxicita plastov recyklovaním narastá" a "jediným skutočným riešením je masívne obmedzenie ich výroby ako takej".

 

Mikroplasty sú síce voľným okom ledva badateľné, no predstavujú veľkú hrozbu pre životné prostredie.

 

The Guardian pripomína, že od 50. rokov minulého storočia sa vyrobilo osem miliárd ton plastov. V správe organizácie Greenpeace sa píše, že sa recykluje len deväť percent z celkového množstva vyprodukovaných plastov. Zároveň tie plasty, ktoré procesom recyklácie prejdú, majú v konečnom dôsledku ešte vyššiu koncentráciu škodlivých chemikálií, čím predstavujú pre ľudí, živočíchy a životné prostredie ešte väčšie riziko. Výroba plastov sa do roku 2060 s najväčšou pravdepodobnosťou strojnásobí. Greenpeace preto vyzýva na urýchlené dosiahnutie dohody o plastoch, ktorá by ich produkciu značne obmedzila. Už existujúce plasty by sa zároveň mali využívať čo najdlhšie.reklama


Zdroj: TASR / Marek Nemček

Foto:  Reader's Digest, The Sea CleanersNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
BANNER_13_REPLACE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok