Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. mar. 2023Vieroslav
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
14.12.2022 09:14 Ekonomika
Rast cien pokračuje, inflácia dosiahla v novembri hodnotu 15,4 %
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.12.2022 09:14 Ekonomika

Rast cien pokračuje, inflácia dosiahla v novembri hodnotu 15,4 %BRATISLAVA - Medziročne ceny tovarov a služieb vzrástli v novembri 2022 na hodnotu 15,4 %, čo je stále najvyššia úroveň za posledných viac ako 22 rokov. Najväčší vplyv na infláciu mali naďalej rastúce ceny potravín, v novembri medzimesačne zdraželi o 2 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.


Medzimesačne rástli ceny v 10 z 12 odborov (výdavkových skupín domácností). Najvýraznejší vplyv na výdavky domácností mal rast cien chleba a obilnín o 1,6 %, ďalej dynamickejšie zvýšenie cien mlieka, syrov, vajec o 3,9 %. Ďalej vzrástli aj ceny mäsa o 1,5 % a zeleniny o 1,8 %. Zlacnelo len ovocie o 1,3 % v porovnaní s októbrom. Vyššie ceny boli medziročne vo všetkých 12 sledovaných výdavkových skupinách (odboroch) domácností, polovica z nich dosiahla medziročný rast nad 11 %. Rekordné hodnoty inflácie za posledné dve dekády sa zaznamenali doteraz až v troch štvrtinách všetkých odborov. Najväčší vplyv na celkovú infláciu majú dlhodobo dramaticky rastúce ceny potravín a nákladov na bývanie vrátane elektriny, plynu a ostatných palív. Ide o dve najvýznamnejšie položky vo výdavkoch domácností, súhrne tvoria takmer polovicu výdavkov. Index spotrebiteľských cien sa v novembri 2022 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov o 15,1 %, za nízkopríjmové domácnosti o 16,1 %, za domácnosti dôchodcov o 16,9 %. V súhrne za jedenásť mesiacov roku 2022 sa spotrebiteľské ceny medziročne v priemere zvýšili o 12,5 % (za domácnosti zamestnancov o 12,4 %, za nízkopríjmové domácnosti o 12,8 %, za domácnosti dôchodcov o 13,6 %). reklama


Zdroj: TASR / KB NetkyNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok