Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. apr. 2021Rudolf
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Richard  Raši
Richard Raši
26.04.2018 15:53 Ekonomika
Raši: Aj súkromný sektor môže získať z eurofondov významnú podporu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.04.2018 15:53 Ekonomika

Raši: Aj súkromný sektor môže získať z eurofondov významnú podporuBRATISLAVA - Slovenskú obchodnú a priemyselnú komoru (SOPK) považuje vláda za dôležitého partnera štátu v oblasti ekonomických politík. Tie sú na Slovensku úzko späté s európskymi štrukturálnymi a investičnými fondmi, ktoré koordinuje Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. Uviedol vo svojom príhovore Zhromaždeniu delegátov SOPK, ktoré sa konalo vo štvrtok v Bratislave, podpredseda vlády Richard Raši (Smer-SD).


Podľa jeho slov hoci sa implementácia eurofondov v programovom období 2014 – 2020 rozbiehala pomalým tempom, darí sa ju zrýchľovať. Keď vznikol úrad podpredsedu vlády 1. júna 2016, bolo vyčerpaných len 205,15 milióna eur. Preto si stanovil tri úlohy: zvýšiť čerpanie, zväčšiť transparentnosť, zjednodušiť implementáciu. Vo všetkých troch sa nám podľa Rašiho darí.

 

"K 31. marcu 2018 sme mali čerpanie na úrovni viac ako 12 % a blížime sa k 2 miliardám eur. Od vzniku úradu sme teda zvýšili čerpanie o viac ako 800 %. Nastal rapídny nárast aj vo vyhlasovaní výziev. Dnes je alokovaných už skoro 85 % z celkového balíka eurofondov, ktorý má v programovom období 2014 – 2020 hodnotu 15,46 miliardy eur. Takmer 40 % eurofondov už máme kontrahovaných. To znamená veľký balík schválených projektov v celkovej hodnote vyše 5,7 miliardy eur. Ide o približne 175-% nárast oproti situácii z júna 2016."

 

Podľa Rašiho aj súkromný sektor môže získať z eurofondov významnú podporu. V programovom období 2007 – 2013 bolo z fondov EÚ a štátneho rozpočtu podporených takmer 3000 podnikateľov vo výške viac ako 1,1 miliardy eur.

 

"Okrem zrýchľovania čerpania eurofondov pracujeme aj na ich stransparentnení a zjednodušení. Výsledkom našej práce je veľmi konzistentný a koncepčný dokument, takzvaný Akčný plán na posilnenie transparentnosti a zjednodušovania implementácie eurofondov. Je to súprava 38 konkrétnych opatrení, ktoré sa dotýkajú všetkých oblastí a procesov čerpania a sú uvádzané do praxe od konca minulého roka," povedal Raši.

 

V závere rokovania Zhromaždenia delegátov SOPK vyhlásili výsledky súťaže „Veľká cena SOPK“ a súťaže Junior Achievement Slovensko, neziskovej organizácie – „TOP študentský tím aplikovanej ekonómie“. Tento rok komora odmeňovala aj svojím najvyšším vyznamenaním – Zlatou medailou SOPK.

 

Veľkú cenu SOPK za uplatňovanie etických princípov v podnikaní za rok 2017 získali Heineken Slovensko, a.s., Hurbanovo a STABILITA d.d.s., a.s., Košice.

 

Zlatú medailu SOPK za mimoriadne zásluhy o rozvoj slovenskej ekonomiky a podnikania získal Ján Telensky, predseda dozornej rady AQUAPARK Poprad, s.r.o., Prešov.

 

Víťazom súťaže Junior Achievement Slovensko, n.o. – Top študentský tím aplikovanej ekonómie sa stala firma Ekoverde zo Strednej odbornej školy v Partizánskom pod vedením učiteľky aplikovanej ekonómie Ingrid Rigáňovej. Študentská firma Ekoverde získala ocenenie vďaka zaujímavému produktu – jednorazovému, kompletne kompostovateľnému, ekologickému "coffee to go“ tégliku, ktorý študenti vyrábali, a vďaka výsledkom, ktoré dosiahli v rámci svojho podnikateľského zámeru a činnosti ich firmy.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok