Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. aug. 2022Leonard
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
09.04.2017 14:48 Ekonomika
Rakúskej banke hrozí ďalšia žaloba
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.04.2017 14:48 Ekonomika

Rakúskej banke hrozí ďalšia žalobaVIEDEŇ - Rakúskej Bank Austria hrozí nová žaloba pre neúspešné obchody s devízovými opciami. Podľa právnika Lukasa Aignera sa každý týždeň hlási niekoľko ľudí, ktorých zasiahli negatívne dôsledky programu Synthi Schweiz. V mnohých prípadoch majú klienti až o 70 % vyššie dlhy než predtým.


V rokoch 2007 a 2008 uzatvorilo program Synthi Schweiz približne tisíc klientov Bank Austria a v roku 2010 už Aigner podal 35 žalôb, ktoré napokon banka mimosúdne vyrovnala. Celkovo bolo doteraz vyriešených zhruba sto prípadov. Celá vec dostala nový impulz, keď na internet unikol zoznam dotknutých klientov, keďže mnohí z nich netušili, že problém sa ich týka. Banka teraz oslovuje jednotlivých klientov a ponúka riešenia. Snaží sa predovšetkým o mimosúdne vyrovnanie, žaloba je až na druhom mieste.

 

Bank Austria ponúkala program Synthi Schweiz hlavne v rokoch 2007 a 2008, čiže pred vyvrcholením finančnej krízy a po ňom. Klientom sľúbila, že môžu optimalizovať úroky na svojom úvere využitím atraktívne nízkych úrokov vo švajčiarskom franku. Riziko súvisiace so zhodnotením franku sa malo znížiť použitím aktivačných a deaktivačných limitov. Bank Austria tvrdila, že klienti tak ako prémiu získajú zníženie úrokov až o 1,5 %.

 

Realita však vyzerala inak. Mnohí investori v dôsledku finančnej krízy utiekli k bezpečnému švajčiarskemu franku a ten začal výrazne zhodnocovať. Premena eurového úveru na frankový v rámci Synthi Schweiz sa tak udiala v mimoriadne nevýhodných podmienkach a s výrazne horším výmenným kurzom. "Mnohí ľudia majú škody vo výške 500.000 eur, a to pri pôvodnom úvere 600.000 eur," povedal Aigner. Tieto prípady bude ťažké vyriešiť, jednoduchšie je to s menšími škodami okolo 20.000 eur.

 

Podľa posudku z novembra 2015 je v prípade tohto produktu šanca na zisk pre klientov obmedzená, riziko straty však takmer neobmedzené. "Vzhľadom na túto štruktúru produktu vzniká otázka, aký malo zmysel vzhľadom na vtedajšie trhové podmienky týkajúce sa kurzu euro/frank ponúkať takýto produkt laickým klientom, ktorí sa museli a mohli spoľahnúť na poradenstvo banky," konštatujú súdni znalci.

 

Banka podľa nich porušila predpisy, keďže klientov mala explicitne upozorniť na to, že výmenný kurz sa vtedy nachádzal na historicky veľmi vysokej úrovni, a preto v čase uzatvorenia dohody bol z pohľadu klienta objektívne nevýhodný a riskantný. Posudok stanovil riziko poškodenia klientov zhruba na 22 %. Na druhej strane banka z tohto programu profitovala oveľa viac než jej klienti, jej výnos sa v jednom konkrétnom prípade vyšplhal až na 101 % ponúknutej prémie. Klient však z úverových dokumentov nemal šancu tento fakt zistiť ani si ho uvedomiť.

Objem programu Synthi Schweiz dosiahol v roku 2010 celkovo 234 miliónov eur, škody pre klientov sú vyčíslené na vyše 50 miliónov eur. Bank Austria medzičasom na mimosúdne vyrovnania minula dvojcifernú miliónovú sumu, je výška však nie je známa. Banka sa zatiaľ k veci nevyjadrila.

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  internetNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok