Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. okt. 2020Šimon
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
06.04.2018 06:00 Zahraničie
Rada Európy spustila kampaň proti sexuálnemu zneužívaniu detí v športe
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.04.2018 06:00 Zahraničie

Rada Európy spustila kampaň proti sexuálnemu zneužívaniu detí v športeBRUSEL - Rada Európy (RE) vyzvala vo štvrtok verejné orgány a športové hnutia členských štátov, aby podnikli rozhodné kroky na zabránenie sexuálnemu zneužívaniu detí v oblastiach súvisiacich so športom.


Cieľom novej iniciatívy je rozšíriť rozsah pôsobnosti Dohovoru Rady Európy o ochrane detí pred sexuálnym vykorisťovaním a sexuálnym zneužívaním (Lanzarotský dohovor).

 

Rada Európy pod sloganom "Začnime hovoriť" spustila v Madride medzinárodnú iniciatívu na zvyšovanie povedomia verejnosti, v ktorej vyzýva vlády, športové kluby, združenia a federácie, ako aj samotných športovcov, trénerov a rodičov, aby prijali konkrétne opatrenia na predchádzanie sexuálnemu zneužitiu detí.

 

Generálny tajomník RE Thorbjörn Jagland v správe pre médiá upozornil, že sexuálne zneužívanie detí je neospravedlniteľným zločinom a "treba urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme ho odstránili vo všetkých oblastiach spoločnosti vrátane športu".

 

Výskum, na ktorý sa odvoláva RE, naznačuje, že jedno z piatich detí v Európe je obeťou nejakého druhu sexuálneho násilia, ktorého sa často dopúšťajú osoby z ich "okruhu dôvery". Správa priznáva, že existuje len málo údajov o konkrétnych prípadoch sexuálneho zneužívania detí v športe, zároveň však upozorňuje, že deti v športovej oblasti môžu byť mimoriadne ohrozené z dôvodu nerovnakých "mocenských vzťahov" medzi trénermi a deťmi a že mnohé incidenty tohto druhu sú často umlčané a ututlané, aby sa predišlo škandálom.

 

Ďalšími faktormi, ktoré môžu zvýšiť zraniteľnosť detí pri sexuálnom zneužívaní v športe, je vynútená potreba fyzického kontaktu, kde sa často toleruje nevhodné sexuálne správanie a diskriminácia na základe rodovej nerovnosti. Okrem toho športové aktivity vystavujú deti potenciálnym rizikovým situáciám v šatniach, sprchách a pri prenocovaniach počas aktivít mimo rodného mesta.

 

Rada Európy vyzvala športové organizácie, aby podporovali kultúru rešpektovania a nulovej tolerancie voči sexuálnemu násiliu, aby určili osobu na ochranu detí, aby všetci vedeli, na koho sa dá v prípade potreby obrátiť, aby preveril profesionálov pracujúcich s deťmi a aby vycvičili trénerov v oblasti prevencie, včasného odhalenia incidentov a ich oznámenia zodpovedným orgánom. Konkrétne odporúčania RE sa týkajú nielen trénerov, ale aj samotných športovcov a ich rodičov.

 

RE oznámila, že v tejto súvislosti spustí internetový portál www.starttotalk.org, pripraví aj ďalšie materiály na zvyšovanie povedomia o tomto fenoméne, ako aj "školiacu súpravu" pre trénerov a športových manažérov, ktorá im pomôže pri predchádzaní prípadov sexuálneho zneužívania detí. Tieto materiály budú sprístupnené verejným orgánom, športovým inštitúciám a organizáciám na ochranu detí v celej Európe.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok