Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. nov. 2021Vratko
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Dunja Mijatovičová
Dunja Mijatovičová
19.10.2021 14:17 Domov
Rada Európy je znepokojená situáciou okolo interrupcií na Slovensku
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.10.2021 14:17 Domov

Rada Európy je znepokojená situáciou okolo interrupcií na SlovenskuŠTRASBURG - Obavy z návrhu zákona, ktorý by ženám na Slovensku sťažil prístup k interrupciám, nemajú len lekári a ženy. Vyjadrila sa k nim aj komisárka Rady Európy (RE) pre ľudské práva Dunja Mijatovičová v otvorenom liste.


Otvorený list zaslala koncom minulého týždňa predsedovi NR SR Borisovi Kollárovi a šéfom piatich parlamentných výborov. Spresnila v ňom, že ochranu práv žien, vrátane ich sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv, považuje za prioritu.

 

 

 

Súvisiaci článok: Jana Bittó Cigániková má návrh pre Annu Záborskú! Možnosť interrupčnej tabletky

 

"Niekoľko ustanovení tohto návrhu zákona zavádza obmedzenia pre prístup žien k bezpečným a zákonným potratom, čo by Slovensko dostalo do konfliktu s medzinárodnými záväzkami v oblasti ľudských práv a ohrozilo zdravie a reprodukčné práva žien," uvádza Mijatovičová v liste.

 

Podľa jej slov opakované pokusy o sprísnenie interrupcií vytvárajú čoraz nepriateľskejšie prostredie pre slovenských ochrancov ľudských práv, ktorí sú aktívni v otázkach sexuálneho a reprodukčného zdravia, ženských práv a všeobecne rodovej rovnosti.

 

 

Upozornila, že je to už tretíkrát za tri roky, čo je nútená vyjadriť vážne obavy z podobných návrhov na Slovensku – prvé dva listy v podobnom duchu zaslala v novembri 2019 a septembri 2020. Privítala, že v uvedenom období slovenský parlament odmietol problematické pozmeňujúce a doplňujúce návrhy, a predstaviteľov NR SR požiadala, aby opätovne zaistili, že ani teraz nebudú prijaté pozmeňujúce a doplňujúce návrhy, ktoré by boli v rozpore s európskymi a medzinárodnými normami v oblasti ľudských práv a zdravia.

 

Prečítajte si: AKTUALIZOVANÉ: Poslanci dali zelenú zákonu od Záborskej o pomoci tehotným ženám. Ako mení pravidlá interrupcií?

 

Mijatovičová je okrem iného hlboko znepokojená návrhom predĺžiť povinnú čakaciu dobu zo súčasných 48 hodín na 96 hodín. Podľa jej slov by tento návrh nielenže neriešili už aj tak problematickú súčasnú 48-hodinovú čakaciu dobu, ale ešte by viac zhoršil celkovú situáciu.

 

 

Návrh zákona o pomoci tehotným ženám sa aktuálne nachádza v druhom čítaní. Podľa návrhu by sa mohla predĺžiť lehota na rozmyslenie o potrate zo 48 na 72 hodín, pôvodne to bolo 96 hodín. Zaviesť by sa mohol osobitný príspevok pri narodení dieťaťa so zdravotným znevýhodnením. Súčasťou návrhu je aj premenovanie umelého prerušenia na umelé ukončenie tehotenstva, ako aj zákaz reklamy na dostupnosť potratov a na služby a tovary spojené s výkonom umelých potratov. Niektorí poslanci avizovali predloženie pozmeňujúcich návrhov, ktorým by chceli zákon zmierniť.

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  TASR/ Unsplash/ TwitterNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok