Kaliňák chce dostať svedka únosu Kosíka z Mali na Slovensko, pomôcť by mohol aj Lajčák

NETKY.SK • 10 Január 2018, 14:07 • 2 min
Kaliňák chce dostať svedka únosu Kosíka z Mali na Slovensko, pomôcť by mohol aj Lajčák

BRATISLAVA – Slovensko sa pokúsi dopraviť na svoje územie bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľuboša Kosíka, aby mohol vypovedať v prípade zavlečenia syna bývalého prezidenta Michala Kováča do cudziny.

slovakia

left justify in out

Uviedol to minister vnútra Robert Kaliňák. "Pokúsime sa dopraviť ho na Slovensko, aby mohol vypovedať tu. Aby tá jeho výpoveď bola relevantná," povedal v stredu po zasadnutí vlády novinárom Kaliňák. "Mám pocit, že to nebude jednoduché. Snažíme sa o to dosť intenzívne, naozaj," ozrejmil.

 

Kosíka, ktorý bol v roku 2015 odsúdený Špecializovaným trestným súdom na 14 rokov za falšovanie zmeniek a je na úteku, zatkli v  Mali. Ministerské oddelenie medzinárodnej policajnej spolupráce je podľa Kaliňáka v priamom kontakte s orgánmi tejto africkej krajiny. Kaliňák sa spolieha aj na ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD), ktorý predsedá Valnému zhromaždeniu OSN.

 

"Chcem ešte aj využiť pozíciu nášho ministra zahraničných vecí, ktorý by mohol takisto možno vyvinúť ešte ďalší tlak," uviedol s tým, že samotný rezort diplomacie sa určite už snaží v tejto veci konať. "V niektorých krajinách to trvá dlho, viete, že aj tam je obmedzený na slobode, takže uvidíme, ako to dopadne," doplnil.

 

V minulosti jeden z piatich členov komanda, ktoré v roku 1995 unieslo syna prezidenta Michala Kováča tvrdí, že únos riadil osobne vtedajší šéf SIS Ivan Lexa. Uviedol to vo vyhlásení zaslanom denníku Sme. Kaliňák o jeho tvrdení pochybuje.

 

"Pôsobí to pre mňa veľmi účelovo. Prečo teraz, prečo v tejto chvíli, prečo to neurobil predtým, keď tu bol, keď prebiehal jeho proces, pred jeho odsúdením. Tých príležitostí bolo tisíc," reagoval na vyjadrenia exsiskára.

 

O vydanie Kosíka sa opakovane neúspešne snaží slovenské ministerstvo spravodlivosti. Ministerka Lucia Žitňanská (Most-Híd) priznala, že africká strana na oficiálne žiadosti doteraz nijako nezareagovala. "My sme opakovane žiadali o extradíciu. Poslednýkrát som tú žiadosť adresovala ministrovi spravodlivosti aj premiérovi. Nemáme zatiaľ spätnú väzbu," informovala po zasadnutí vlády.

 

Slovensko nemá s Mali uzatvorenú zmluvu o extradícii, teda vzájomnom vydávaní zadržaných zločincov. "Takže ten proces môže trvať dlhšie. Podľa mojich informácií ten proces v Mali zvykne trvať dlhšie aj so štátmi, ktoré majú zmluvu, nie so štátmi, ktoré zmluvu nemajú, ale za ministerstvo spravodlivosti môžem povedať, že sme doteraz urobili všetko, čo sme urobiť mohli," zdôraznila Žitňanská.

 

Podľa Žitňanskej prichádzajú do úvahy aj iné možnosti, napríklad, že by za Kosíkom vycestoval vyšetrovateľ s prokurátorom, či prípadná výpoveď cez telemost. "Nevylučujem zatiaľ tieto možnosti, avšak musím dodať, že na tieto procesy je nutná vzájomná spolupráca s Mali, ktoré zatiaľ oficiálne nekomunikuje," priblížila ministerka. Kaliňák pripúšťa, že sú aj iné technické možnosti, ale tvrdí, že najlepšie by bolo dostať ho na Slovensko.

„Naše snahy sú jedna vec, druhá vec je to, ako dokáže aj ministerstvo zahraničných vecí zabrať. Odbor medzinárodnej policajnej spolupráce je v kontakte s orgánmi v Mali a chceme využiť aj pozíciu ministra zahraničných vecí, ktorý by mohol takisto vyvinúť ďalší tlak. MZV sa snaží,“ dodal Kaliňák.

 

Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Ľuboš Kosík poslal denníku SME vyhlásenie o tom, že únos Michala Kováča mladšieho osobne nariadil vtedajší šéf SIS Ivan Lexa. Kosík ešte v decembri pre denník potvrdil, že bol jedným z piatich členov komanda, ktoré v roku 1995 unieslo syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča. Podľa dostupných informácií je naďalej vo väzení v africkom Mali, kde ho zadržali v novembri 2016 na základe medzinárodného zatykača. Zo Slovenska ušiel po tom, ako ho Najvyšší súd SR v lete toho roku uznal za vinného v kauze falšovania zmeniek voči bývalému obchodnému partnerovi Ľubomírovi Farenzenovi.

 

"Všetko bolo riadené Ivanom Lexom. Vedel o každom kroku príslušníkov SIS počas únosu," píše Kosík vo vyhlásení. Akciu podľa jeho slov zo služobného auta v blízkosti kontroloval vtedajší námestník tajnej služby Jaroslav Svěchota. Lexa podľa Kosíka dával rozkazy zo svojej kancelárie.

 

Kosík chce o kauze vypovedať. Vo vyhlásení zdôrazňuje, že si je vedomý možných právnych následkov. Uvádza tiež, že nie je pod vplyvom omamných látok, alkoholu a nikto ho k ničomu nenútil.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Filin
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies