Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. máj. 2023Ferdinand
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
30.12.2016 11:32 Domov
Pyrotechnika ruší zvieratá v prírode, ornitológovia radia radšej použiť prskavky
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.12.2016 11:32 Domov

Pyrotechnika ruší zvieratá v prírode, ornitológovia radia radšej použiť prskavkyBRATISLAVA - Hluk z delobuchov a ohňostrojov ruší zvieratá vo voľnej prírode. Ľudia by preto mali Silvester tráviť ohľaduplne, radí organizácia Ochrana dravcov na Slovensku (RPS). Nie jeden raz sa podľa nej stalo, že pre pyrotechniku uhynuli desiatky či stovky vtákov.


Namiesto nej treba zvoliť prskavky alebo sviečky. "Ak sa človek pyrotechniky nedokáže vzdať, možno siahnuť po takej, ktorá má z hľadiska hlučnosti a svetelných efektov malý dosah, treba sa riadiť návodom na použitie, pokyny často obsahujú aj zásady pre ochranu domácich zvierat a voľne žijúcich živočíchov," povedal Jozef Chavko z RPS.

 

Pyrotechniku radí nepoužívať v blízkosti lokalít, kde sa môže ukrývať vtáctvo či iné zvieratá. "Vyhnúť sa treba porastom stromov či kríkov, vodným plochám, parkom, cintorínom, záhradám," vysvetlil ornitológ. Odpad vzniknutý použitím pyrotechniky odporúča odstrániť.

 

Výbuchy pyrotechniky a svetelné efekty sú pre zvieratá "doslova šokom". "Aj pre sovy, ktoré bežne žijú v mestskom prostredí, je Silvester extrémom, ktorý nedokážu nijako zvládnuť," uviedol Chavko. Podobne je to aj u mačiek a psov, ktoré počujú mnohonásobne lepšie ako človek.

 

V tme sa rozospaté vtáky orientujú ťažšie, napríklad sýkorky, brhlíky, kôrovníky. "Následné nočné prelety môžu spôsobiť zbytočnú stratu tukových, ako aj energetických zásob, nazbieraných počas krátkeho zimného dňa, čo môže byť pre zimujúce vtáctvo nebezpečné," vysvetlil Chavko. Odvolal sa pritom na štúdiu švajčiarskych ornitológov robenú na Ženevskom a Bodamskom jazere, kde sa zameriavali na vplyv silvestrovského ohňostroja na vodné vtáctvo.

 

"Odborníci potvrdili pokles vtáctva medzi 31. decembrom a 1. januárom na približne polovicu," informoval Chavko.

 

Vtáctvo podľa výsledkov štúdie mohutne opúšťalo hlučné miesta a hľadalo pokojnejšie územia, pričom odlet z rušivých miest bol masívny. "V priebehu niekoľkých minút opustilo lokalitu až 4000 vtákov. Je teda zrejmé, že kým sa niektorí ľudia pri hlučných a svetelných efektoch zabávajú, vtáctvo a iné živočíchy trpia," dodáva RPS.

 reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok