Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. jún. 2021Sidónia
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
29.04.2020 17:23 Zdravie
Psychológovia spúšťajú novú Covid-19 linku pomoci
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.04.2020 17:23 Zdravie

Psychológovia spúšťajú novú Covid-19 linku pomociBRATISLAVA - Po výraznom náraste prosieb o psychologickú pomoc v krízových situáciách v súvislosti s pandémiou Covid-19 spúšťajú psychológovia z IPčko.sk novú anonymnú nonstop Krízovú linku pomoci.


Určená je pre všetkých ľudí, ktorí potrebujú okamžitú psychologickú pomoc v krízovej situácii, do ktorej sa dostávajú vplyvom koronavírusu. Linka je bezplatná a dostupná bude 24 hodín denne. Agentúru SITA o tom informoval psychológ a zakladateľ IPčka Marek Madro.

 

Denne až 200 ľudí

Občianske združenie IPčko prevádzkuje od roku 2012 online linku dôvery IPčko.sk. V minulom roku psychológovia z IPčka cez čet a e-mail pomohli 25-tisíc mladým ľuďom. Od polovice marca zaznamenávajú výrazný nárast kontaktov najmä vplyvom pandémie koronavírusu. Postupne sa rozrástol tím odborne vyškolených psychológov IPčka zo 40 na 60, počet kontaktov narástol štvornásobne.

 

Denne IPčko.sk požiada o pomoc až 200 prevažne mladých ľudí, no kontaktujú ich aj dospelí a seniori. Zároveň IPčko zaznamenalo trojnásobný nárast kontaktov s témou domáceho a sexuálneho násilia, psychológov z IPčko.sk kontaktujú aj repatrianti v štátnych karanténach s pocitmi úzkosti, strachu. Aj kontakty pri samovražedných myšlienkach a tendenciách vysoko stúpli, denne IPčko.sk komunikuje s 10-15 ľuďmi pri samovražedných myšlienkach a pokusoch.

 

 

„Vysoký nárast kontaktov na IPčku už prekročil kapacity našej linky dôvery IPčko.sk. Uvedomujeme si, ako súčasná situácia zasiahla naše rodiny a pre mnohých je toto obdobie veľmi náročným. Obzvlášť náročným je pre pracovníkov v prvej línii, pre zdravotníckych pracovníkov, ľudí, ktorí prichádzajú o prácu, obete násilia. Preto sme sa spolu s našimi partnermi Nadáciou Slovenskej sporiteľne a Nadáciou Orange rozhodli rozšíriť naše služby pomoci,” povedal Madro.

 

Na psychické zdravie upozornila aj prezidentka
Podľa prezidentky Slovenskej komory psychológov Evy Klimovej krízová linka pomoci prichádza v čase, kedy sú obyvatelia už dlhší čas vystavení záťažovej situácii v spojitosti s pandémiou a mnoho ľudí prežíva stres.

 

Prezidentka pripomína, že v čase epidémie je dôležité duševné zdravie

 

„Prínosom linky je poskytnutie psychologickej prvej pomoci na zvládnutie prežívanej krízy v aktuálnom čase, kedy človek nemá možnosť ihneď osobne navštíviť psychológa. Dôležité je, aby i takáto urgentná pomoc bola poskytnutá odborne a viem, že odbornosť je hodnota, o ktorej neustále udržanie a rozvoj sa v IPčku naozaj snažia,“ podotkla.

 

 

Krízová linka pomoci je dostupná pre všetkých ľudí na www.krizovalinkapomoci.sk a ponúka anonymnú a bezplatnú pomoc v krízových situáciách, ktoré vznikajú v súvislosti s Covid-19 prostredníctvom četu, emailu, videoporadenstva a telefonického poradenstva na 0800 500 333. Poradenstvo poskytujú odborne vyškolení psychológovia, sociálni pracovníci a špeciálni pedagógovia.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok