Testovaných na slovensku
172601
Infikovaných na slovensku
1521
Infikovaných svetovo
6195267
Úmrtí svetovo
371582
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
31. máj. 2020Petrana
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
08.04.2020 10:32 Zdravie
Psychológovia radia študentom, ako sa z domácej školy nezblázniť
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.04.2020 10:32 Zdravie

Psychológovia radia študentom, ako sa z domácej školy nezblázniťBRATISLAVA - Ak dospelí zabudnú na pochvalu, tínedžeri by sa mali odmeniť sami či napísať si, čo v daný deň dokázali.


Aj to je jeden z tipov, ktoré zaradili psychológovia Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) do svojej praktickej pomôcky „Ako sa nezblázniť z domácej školy“, ktorá je zverejnená na ich webovej stránke.

 

Pochvala seba samého

O tom informovalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Vo svojich odporúčaniach zároveň vyzývajú aj k ostražitosti pred nástrahami on-line sveta, akými sú šikanovanie či zneužívanie.

 

Taktiež navrhujú naplánovať si deň, zašportovať si, skontaktovať sa aj s ľuďmi, na ktorých bežne nemali čas, či nájsť si vlastné pomôcky na učenie.

 


Žiaci by nemali v tomto čase zabudnúť na pocit, ktorý prináša pochvala či ocenenie. Psychológovia vysvetľujú, že trochu pochvaly chce zažiť denne každý. Ak na to dospelí zabudnú, mali by sa tínedžeri odmeniť sami, dať si napríklad obľúbenú sladkosť či zahrať si hru.

 

„Napíš doma na veľký papier, čo sa ti v ten deň podarilo urobiť, v čom si bol dobrý – dospelí si to určite takto napísané všimnú,“ radia.

 

Vlastný rozvrh hodín

Tínedžerom tiež navrhujú, ako využiť čas potrebný na školské povinnosti efektívne. Študenti by si mali naplánovať svoj vlastný rozvrh hodín a povinností, prestávok a času na oddych či šport.

 

Podotýkajú, že odkladaním povinností sa zvyšuje stres z nakopenia úloh či zadaní. Odporúčajú im si nájsť aj vlastné pomôcky na učenie, napríklad vtipné video či prezentácie a pri štúdiu nového učiva si predstaviť ako ho niekomu vysvetľuje.

 

Slovenská akadémia vied: Krízu možno zvádnuť vďaka presnému plánovaniu dní


Školy sú momentálne zatvorené do odvolania a výučba sa uskutočňuje dištančnou formou. Od 12. marca platí na Slovensku pre koronavírus mimoriadna situácia.

 

Vláda SR tiež pristúpila k vyhláseniu núdzového stavu pre celý sektor zdravotníctva a sociálne zariadenia, kde poskytujú zdravotnú starostlivosť. Zaviedla sa tiež povinnosť nosiť rúško všade mimo svojej domácnosti.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok