Testovaných na slovensku
163362
Infikovaných na slovensku
1515
Infikovaných svetovo
5698650
Úmrtí svetovo
352476
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. máj. 2020Iveta
BratislavaBratislava 16°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
01.02.2017 07:27 Domov
Prvý rokovací deň ukončila rozprava o druhom pilieri
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.02.2017 07:27 Domov

Prvý rokovací deň ukončila rozprava o druhom pilieriBRATISLAVA - Rokovaním o návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení ukončili poslanci Národnej rady SR prvý rokovací deň 12. schôdze parlamentu.


Novelou zákona má približne polovica sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri dostať možnosť vybrať si po odchode na dôchodok celú sumu, alebo aspoň časť úspor v druhom pilieri. Vlani pritom na tzv. programový výber úspor malo nárok približne 16 % sporiteľov a v prvom polroku tohto roka 8 % sporiteľov, ktorí získali nárok na dôchodok.


Možnosť výberu aspoň časti nasporenej sumy majú dostať tí sporitelia, ktorých súčet súm všetkých poberaných dôchodkov vrátane doživotného dôchodku z druhého piliera bude vyšší ako je priemerný mesačný starobný dôchodok z prvého penzijného piliera, na ktorý vznikol nárok od 1. januára 2004. V súčasnosti ide o sumu 425 eur. V nasledujúcich troch rokoch sa má vďaka novele zákona rozšíriť možnosť výberu formy vyplácania dôchodkových úspor približne 6,5 tisíca sporiteľom.


Ako v rozprave upozornil poslanec za Smer-SD a bývalý štátny tajomník rezortu práce a sociálnych vecí Jozef Burian, podľa tohto návrhu si budú musieť doživotný dôchodok kúpiť len ľudia s podpriemerným príjmom, čím zaplatia celé náklady výplatného systému. "Dovolíme ľuďom s dôchodkom nad 425 eur vyviazať sa zo systému a zaplatia to tí najchudobnejší,“ uviedol Burian. Podľa neho ide o "ranu pod pás pre budúcnosť druhého piliera“.

 

Poslanci v prvom čítaní prerokovali aj návrh novely zákona o sociálnom poistení. Podľa tohto návrhu by sa mala materská dávka od mája tohto roka zvýšiť zo 70 % na 75 % z hrubej mzdy zamestnankyne, resp. z vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby. Táto dávka by tak mala dosahovať takmer 100 % čistého príjmu, ktorý mala osoba pred odchodom na materskú dovolenku.


Krátko po 19:00 predsedajúci schôdze Béla Bugár ukončil prvý rokovací deň 12. schôdze parlamentu. Poslanci začnú v stredu od 09:00 rokovať o ospravedlnení poslancov NR SR v zmysle uznesení Mandátového a imunitného výboru NR SR zo 7. decembra 2016. Po tomto bode budú poslanci pokračovať v rozprave o novele zákona o starobnom dôchodkovom sporení.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok