Protiteroristické opatrenia viedli k okliešteniu ľudských práv

NETKY.SK • 17 Január 2017, 15:04 • 2 min
Protiteroristické opatrenia viedli k okliešteniu ľudských práv

BRUSEL - Medzinárodná mimovládna organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International (AI) vo svojej najnovšej správe konštatuje, že výnimočné opatrenia a zvýšené právomoci výkonných orgánov prijaté a platiace v Európe od teroristických útokov od roku 2015 viedli k "ďalšiemu okliešťovaniu" v oblasti ľudských práv.

slovakia

left justify in out

Teroristické útoky, ktoré sa odohrali v Európe od konca roka 2015, si vyžiadali životy 280 ľudí vo Francúzsku, v Belgicku a Nemecku, pripomína agentúra Reuters.

 

AI však vo svojej správe upozorňuje, že v mene boja proti terorizmu sa "stavba v podobe základných ľudských práv, vystavaná po druhej svetovej vojne, rúca kameň za kameňom.

 

Správa sa opiera o názorné príklady zhromaždené v 14 členských štátoch Európskej únie počas dvoch rokov, ako aj o analýzu dôsledkov iniciatív prijatých na medzinárodnej (OSN) a európskej úrovni (EÚ a Rada Európy).

 

Dokument vypracovaný organizáciou AI ukazuje, do akej miery nové právne predpisy a politiky, ktoré majú reagovať na hrozbu terorizmu, "prevalcovali" ochranu ľudských práv a slobôd.

 

V časti správy nazvanej Právo na slobodu sa AI zmieňuje aj o Slovensku, keď uvádza, že od 1. januára 2016 môže polícia zadržať osobu podozrivú z terorizmu na 96 hodín. Táto ústavná zmena bola súčasťou protiteroristického balíčka zákonov.

 

Amnesty poukazuje aj na to, že mnohé z protiteroristických opatrení či zákonov v sledovaných krajinách boli prijaté "narýchlo" a s "obmedzením" priestoru na konzultácie a diskusiu.

 

Na ich základe dochádza ku "koncentrácii moci v rukách exekutívy alebo bezpečnostných služieb", pričom sa tak deje na úkor justičného systému.

 

Štáty sa podľa Amnesty utiekajú aj k administratívnym kontrolám, aby niektorým jednotlivcom obmedzili slobodu pohybu. AI tento fenomén označila za "orwellovský".

 

Amnesty International upozorňuje aj na "penalizáciu mnohých foriem vyjadrovania, ktoré však ani zďaleka nepredstavujú podnecovanie k násiliu".

 

Niektoré štáty podľa AI zneužili protiteroristické zákony proti ochrancom ľudských práv a politickým aktivistom.

 

Vo svojej správe Amnesty venuje priestor okrem iného aj situácii vo Francúzsku, kde v súvislosti s vyhlásením výnimočného stavu po atentátoch z 13. novembra 2015 je 380 ľudí vyšetrovaných pre "schvaľovanie terorizmu", ktorého sa dopustili vo svojich komentároch na sociálnej sieti Facebook. Tretina z týchto ľudí sú maloletí.

 

AI upozornila, že v súvislosti s výnimočným stavom došlo vo Francúzsku k stovkám prípadov, keď bola v mene bezpečnosti ľuďom spôsobená psychická trauma a nebolo rešpektované ich právo na súkromie a slobodu prejavu - a to v podobe nočných policajných razií, vykonaných často krutým a ponižujúcim spôsobom; či v podobe núteného vysťahovania na určené miesto, čo ľuďom komplikuje dochádzku do práce či školy.

 

Protiteroristický zákon prijatý v Poľsku označila Amnesty za drakonický, zatiaľ čo podobná britská legislatíva podľa AI chápe terorizmus neprimerane široko. Amnesty Internatinal je kritická aj k protiteroristickým zákonom v Maďarsku a Bulharsku. Terčom kritiky AI sa okrem ďalších krajín stalo aj Nemecko za zákon o tajnej službe BND.

 

AI vo svojej správe uvádza, že istí ľudia, najmä "moslimovia, cudzinci alebo ľudia považovaní za moslimov alebo cudzincov", na základe svojho fyzického výzoru boli v dôsledku spomínaných protiteroristických opatrení neprimerane alebo nevhodne diskriminovaní.

 

AI poukázala aj na "urážky" a "agresiu", ktorým takíto ľudia čelili. Dodala, že mnohí cestujúci boli dokonca nútení vystúpiť z lietadla, pretože "vyzerali ako terorista".

 

AI si všimla aj kauzy žien, ktorým úrady vo Francúzsku zakázali nosiť celotelové plavky - burkini. AI spomenula aj zatknutie detí v Grécku, pretože sa hrali s plastovými napodobeninami strelných zbraní.

 

Amnesty vo svojej správe nalieha, že "pokračujúci pokles v mnohých aspektoch ochrany práv v rámci sa EÚ musí skončiť". AI zároveň vyzýva štáty, aby "dodržiavali svoje medzinárodné záväzky" a prestali so sledovaním svojich občanov.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona