Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
8. mar. 2021Alan
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračná fotografia brazílskej školy.
Ilustračná fotografia brazílskej školy.
03.09.2020 06:49 Zaujímavosti
Promovala ako 103-ročná
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.09.2020 06:49 Zaujímavosti

Promovala ako 103-ročná„Jedinou úlohou sna je, aby sa splnil. Pokiaľ je túžba nesplniteľná, potom nemožno hovoriť o sne, ale len o bujnej fantázii."


V snívaní sme si rovní
Je len málo toho, čo sa dá považovať za spoločné pre celé ľudstvo. Človek je totiž jedinečný, a preto je nanajvýš dobré všímať si spojitosť. Vzájomná odlišnosť má viesť k zmenšeniu predsudku, kým spojenie k nárastu pokory.
Každý (či malý, veľký, starý alebo mladý), v sebe živí nejaký sen. Je to prirodzené. Chlapec sníva o kariére športovca, kým dievča si s úsmevom predstavuje slávu plynúcu zo speváckeho talentu. Čím viac sa dospieva, tým viac mení sen pôvodnú podobu. Ale nejaký tam vždy drieme. A je taká škoda nesplniť si ho. Kedy ak nie teraz?

 

Sľub
Bola mladá a celá budúcnosť sa pred ňou črtala ako otvorená kniha. Nevedelo sa, čo jej prinesie ďalší rok a aké miesto bude raz nazývať domovom.
„Niečo mi sľúb," vravela jej stará mama.
Prikývla, ochotne by jej sľúbila čokoľvek, veď ju ľúbila a ctila si ju.
„Sľúb mi, že doštuduješ. Budeš chodiť na vysokú školu a budeš sa vzdelávať, dobre?"
Opäť prikývla. To bude jednoduché. Usmiala sa a bola vďačná, že stará mama žiada maličkosť, a nie čosi nemožné na dodržanie.

 

 

Život to zariadil inak
Dievčina rástla, dospela, zaľúbila sa a udržiavala tempo so svetom. Život si od nej pýtal silu a ona mu ju dávala so všetkou odovzdanosťou.
Vydala sa, na dokončenie štúdia nezvýšil čas.
Možno neskôr, nahovárala si v duchu.
Porodila a stala sa matkou.
Nie, na vysokú školu nemôže ani pomyslieť. Materstvo je predsa práca na plný úväzok a ona ju chce vykonávať s láskou a svedomito.
Možno neskôr, opäť si povedala a sen dosiahnuť titul, rovnako ako kedysi daný sľub, zahnala do úzadia a zamkla v kúte mysle.

 

 

Nemocnica
Čas bol neúprosný, naháňal ju, akoby bola jeho korisť. Starla, a keď uplynul 90. rok jej života, nastalo aj obdobie fyzickej choroby. Bola hospitalizovaná a stav sa jej zhoršoval.
„Asi to už bude koniec," šepkal lekár. Bolo to čosi ako verejné tajomstvo, o blížiacej sa smrti nikto nerozprával priveľmi nahlas.
Ale ona sa zotavila. Niekoľkomesačný pobyt v nemocnici sa ukončil a bola prepustená a vydaná do náručia nikdy nezomierajúceho sveta. A potom si to uvedomila.
Veď mohla zomrieť kedykoľvek, Boh jej dožičil naozaj vysoké štádium staroby. Dostala druhú šancu a zaumienila si, že ju nepremárni.
„Sľúb mi, že doštuduješ," pripomenula si naliehavosť v hlase starej mamy.
„Áno, splním ti to. A splním to aj sebe."
Nastúpila teda znovu do funkcie študentky. Vzdelávaniu sa venovala nejeden rok a ako 103-ročná aj spromovala.
Komu za to vďačí? Bol to Boh, čo ju stvoril, 

bol to on, čo jej do duše vložil sen.
A bol to on, čo ju vytrhol zo spárov smrti,
čo jej dal dar zdravého rozumu a trpezlivosti
a bol to on,
čo jej pomohol dokončiť začaté.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michaela Mihoková

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok