Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
23.11.2018 16:09 Domov
Prokuratúra vstúpila do civilného sporu v prípade tzv. Duckého zmeniek
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.11.2018 16:09 Domov

Prokuratúra vstúpila do civilného sporu v prípade tzv. Duckého zmeniekBRATISLAVA - Prokuratúra vstúpila do civilného sporu v prípade tzv. Duckého zmeniek. Potvrdila hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Andrea Predajňová.


Pripomenula, že spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP) podala 20. novembra trestné oznámenie na GP SR. "Podanie bolo priamo odstúpené riaditeľovi NAKA – Prezídium Policajného zboru a postúpené na ďalšie konanie Krajskej prokuratúre v Bratislave. Zároveň prokuratúra 21. novembra vstúpila do predmetného civilného sporu," uviedla Predajňová.

 

Najvyšší súd (NS) SR vo veci tzv. Duckého zmeniek rozhodol v súdnom spore so spoločnosťou SPP v prospech cyperskej schránkovej spoločnosti Stroden Management Limited, ktorú zastupuje advokát Róbert Lenčéš. O tom informoval hovorca spoločnosti Ondrej Šebesta s tým, že Slovenská republika môže prísť o 30 miliónov eur.

 

SPP považuje rozhodnutie NS SR za nezákonné a nespravodlivé, podnikne všetky kroky na zvrátenie "nepriaznivého rozhodnutia a na ochranu svojich záujmov". Súd podľa stanoviska SPP nerešpektoval ani výsledky trestného konania, ktoré sa viedlo v súvislosti s týmito zmenkami a ktoré konštatovalo ich nezákonné vystavenie.

 

Najvyšší súd v predmetnej veci konal ako súd odvolací, viazaný už vysloveným názorom NS ako dovolacieho súdu, reagovala hovorkyňa súdu Alexandra Važanová.

 

"Rešpektoval právny názor, ktorým bol viazaný, a svojím rozhodnutím potvrdil rozhodnutie súdu prvej inštancie, ktorým bol zmenkový platobný rozkaz ponechaný v platnosti. Nevybočil tak zo svojej predchádzajúcej rozhodovacej praxe," doplnila.

 

SPP považuje tzv. Duckého zmenky za podvodne vydané a ako také za neplatné. Súdy podľa neho vo všetkých doteraz ukončených sporoch týkajúcich sa tzv. Duckého zmeniek právoplatne rozhodli v prospech spoločnosti. "SPP tak doteraz nebol zaviazaný preplatiť hodnotu ani jednej zo zmeniek," uzavrela spoločnosť.

 

V 90. rokoch riaditeľ spoločnosti Ján Ducký podpísal množstvo zmeniek, ktoré boli pôvodne vystavené v prospech českej firmy Sezooz Group. Ducký nimi údajne chcel zaplatiť za dodávky technológií pre plynárne.

 

Nie je známe, koľko zmeniek Ducký podpísal, na akú sumu celkovo a kde sa nachádzajú, pretože v účtovníctve vtedajšieho štátneho podniku SPP zaevidované neboli. V roku 1999 Duckého zavraždil neznámy páchateľ, prípad sa dodnes nepodarilo objasniť.

 

SPP a všetky neskoršie vlády považovali zmenky za neplatné alebo premlčané a odmietali ich vyplatiť.reklama


reklama


Zdroj: TASR, netky BL

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok