Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. okt. 2021Vendelín
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
16.11.2015 15:09 Ekonomika
Projekt Zelená domácnostiam je v druhej fáze, začala sa registrácia zhotoviteľov malých OZE
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.11.2015 15:09 Ekonomika

Projekt Zelená domácnostiam je v druhej fáze, začala sa registrácia zhotoviteľov malých OZEBRATISLAVA - Projekt Zelená domácnostiam, vďaka ktorému budú môcť slovenské domácnosti žiadať o štátnu podporu na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE), sa dostal do ďalšej fázy. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) začala s registráciou zhotoviteľov inštalácií malých zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov.


„Oprávneným zhotoviteľom môže byť fyzická osoba - podnikateľ alebo právnická osoba, ktorá je registrovaná na Slovensku, alebo v členskom štáte EÚ. Príspevok vo forme poukážky budú môcť domácnosti využiť len vtedy, ak im inštaláciu zariadenia zabezpečí oprávnený zhotoviteľ prostredníctvom odborne spôsobilých osôb,“ uviedol riaditeľ odboru komunikácie a medzinárodnej spolupráce SIEA Eduard Jambor.


Do zoznamu zhotoviteľov budú zaradení všetci žiadatelia, ktorí splnia podmienky a zaviažu sa zabezpečovať inštalácie v súlade so zmluvou uzatvorenou so SIEA. Zhotovitelia môžu požiadať o zaregistrovanie prostredníctvom žiadosti o uzatvorenie zmluvy o preplácaní poukážok. SIEA upozorňuje zhotoviteľov, že údaje v žiadosti je potrebné vypĺňať pozorne, pretože budú použité v zmluve a v ďalších dokumentoch, ako aj v elektronickom informačnom systéme, prostredníctvom ktorého budú registrované konkrétne žiadosti o preplatenie poukážok. „Súčasťou kompletnej žiadosti musia byť aj kópie osvedčení odborne spôsobilých osôb a ich čestné vyhlásenia, že budú inštalácie pre zhotoviteľov vykonávať,“ dodal Jambor.


Agentúra odporúča domácnostiam, aby si dobre zvážili výber zhotoviteľa. „Domácnosti by sa nemali spoliehať len na prvý dojem či už z prebiehajúcich reklamných kampaní alebo internetových stránok,“ zdôraznil Jambor. Pred samotným uplatnením si poukážky u zhotoviteľa agentúra odporúča zistiť si jeho referencie týkajúce sa už zrealizovaných inštalácií v rodinných a bytových domoch. „Rovnako je dobré si overiť vhodnosť navrhnutého technického riešenia a porovnať si cenové ponuky pre rovnaké parametre od viacerých zhotoviteľov,“ doplnil Jambor.


Domácnosti ešte stále nemôžu o podporu žiadať. Prebiehajú totiž potrebné registrácie. Okrem registrácie zhotoviteľov prebieha v súčasnosti aj registrácia oprávnených zariadení, ktorých inštalácia bude podporená. Už dnes agentúra eviduje viac ako 1400 registrovaných zariadení, ktoré spĺňajú požadované technické parametre a viaceré ďalšie doručené žiadosti. Domácnosti sa vďaka národnému projektu budú môcť uchádzať o podporu na inštaláciu solárnych kolektorov, fotovoltických panelov, tepelných čerpadiel, kotlov na biomasu či veterných turbín v rodinných a bytových domoch s výkonom do 10 kilowattov.


Energetická agentúra na začiatok vyčlení na podporu 45 miliónov eur. Vďaka tomu by malo byť v slovenských domácnostiach nainštalovaných viac ako 15-tisíc systémov na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Celková výška podpory na inštaláciu malých zariadení obnoviteľných zdrojov zostáva naďalej na úrovni pôvodných 115 miliónov eur. Z európskych zdrojov pôjde z Operačného programu Kvalita životného prostredia 100 miliónov eur, zvyšok sa vykryje zo štátneho rozpočtu. Podpora inštalácie zariadení bude možná do konca roka 2020 alebo do vyčerpania prostriedkov. Národný projekt Zelená domácnostiam pripravuje SIEA v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý riadi Ministerstvo životného prostredia SR.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok