Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. nov. 2022Henrieta
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Marián Valentovič
Generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Marián Valentovič
28.03.2018 11:27 Ekonomika
Projekt preplácania rekvalifikácií nezamestnaným je podľa UPSVAR úspešný
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.03.2018 11:27 Ekonomika

Projekt preplácania rekvalifikácií nezamestnaným je podľa UPSVAR úspešnýBRATISLAVA - Projekt REPAS, prostredníctvom ktorého úrady práce preplácajú nezamestnaným rekvalifikácie, je podľa generálneho riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR (UPSVAR) Mariána Valentoviča úspešný. Reagoval tak na výsledky kontroly Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ).


Šéf UPSVAR poukázal na to, že úspešnosť umiestnenia rekvalifikovaného nezamestnaného na trhu práce do šiestich mesiacov dosiahla 52,23 %. "Ja osobne to považujem za pozitívny výsledok," povedal.

Upozornil na to, že napríklad v Českej republike úspešnosť umiestnenia rekvalifikovaného nezamestnaného na trhu práce pri takýchto projektoch dosahuje 50 až 60 %, v Maďarsku je to 40,4 % a v Poľsku bola za rok 2016 na úrovni 52,53 %. "Aj v porovnaní s krajinami V4 ja osobne vnímam tento nástroj ako skutočne efektívny," povedal Valentovič.

Od roku 2014 podľa neho v rámci tohto projektu ukončilo kurzy vyše 22,7 tisíca nezamestnaných, z ktorých takmer tri štvrtiny tvorili znevýhodnení uchádzači o zamestnanie. Podľa Valentoviča medzi nimi prevládali najmä dlhodobo nezamestnaní, nezamestnaní nad 50 rokov, či absolventi škôl. "Napriek tomu, že 74 % bolo znevýhodnených, tak tá úspešnosť je celoslovensky viac ako 50 percent," povedal. Najviac kurzov v rámci projektu REPAS úrady práce preplatili nezamestnaným, ktorí sa rekvalifikovali na pracovníkov súkromných bezpečnostných služieb, ďalej išlo o kurzy zvárania a opatrovateľské služby.

NKÚ preveroval na ôsmich vybraných úradoch práce projekt REPAS, ktorý je zameraný na pružné a cielené vzdelávanie uchádzačov o zamestnanie podľa požiadaviek a potrieb trhu práce formou rekvalifikácie. Kontrolóri zisťovali, či realizácia rekvalifikácie pri uplatnení sa uchádzačov na trhu je účinná, efektívna a či sa vďaka nej znížila nezamestnanosť. Pri rekvalifikácii boli poskytnuté finančné prostriedky v rámci troch národných a piatich regionálnych projektov. Za obdobie rokov 2014 až do prvej polovice roka 2017 bolo vyčerpaných viac ako 17 miliónov eur.

Z celkového počtu 38 tisíc uchádzačov o zamestnanie, ktorí absolvovali projekt REPAS, sa do pol roka od skončenia rekvalifikácie zamestnalo 18 245 občanov, čo predstavuje efektívnosť pod 50 %. "Viac ako polovica podporených klientov sa tak po ukončení kurzov do šiestich mesiacov na trhu práce vôbec neuplatnila," upozorňuje NKÚ. Z evidencie úradov práce však podľa úradu nebolo možné zistiť relevantnú informáciu o tom, či absolventi REPAS-u, ktorí sa do šiestich mesiacov na trhu uplatnili, zostali zamestnaní aj po uplynutí tohto obdobia.

Kontrolóri NKÚ preto vybrali vzorku absolventov projektu REPAS, ktorá reprezentovala 12,63 % z celkového počtu ukončených rekvalifikačných kurzov na kontrolovaných úradoch práce. "Aj keď takmer 55 % uchádzačov o zamestnanie bolo koncom júna 2017 v pracovnom pomere, zamestnanie v odbore rekvalifikačného kurzu si našlo len bezmála 42 %," zistili kontrolóri. NKÚ preto odporúča, aby úrady práce povinne evidovali, v akom odbore sa uchádzači po skončení rekvalifikačných kurzov zamestnali, resp. si založili živnosť. "Len tak bude možné vykazovať skutočnú efektívnosť a účinnosť projektu REPAS," uviedol úrad.

Kontrola NKÚ poukazuje aj na to, že požiadavky uchádzačov pri kurzoch REPAS-u na vybraných úradoch práce takmer vôbec nekorešpondovali s dopytom trhu v danom regióne. "NKÚ SR preto odporúča podporiť rekvalifikačné kurzy zamerané predovšetkým na oblasti, pri ktorých je v danom regióne predpoklad uplatnenia sa na trhu práce. Zároveň odporúča upraviť interné normy a pokyny ústredia tak, aby sa podporili rekvalifikačné kurzy zamerané predovšetkým na voľné pracovné miesta žiadané v danom regióne," dodáva úrad.

 reklama


reklama


Zdroj: SITA

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok