Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. sep. 2021Olympia
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
07.11.2019 10:30 Domov
Projekt Podpora opatrovateľskej služby sa dostal do finančného kolapsu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.11.2019 10:30 Domov

Projekt Podpora opatrovateľskej služby sa dostal do finančného kolapsuBRATISLAVA - Projekt Podpora opatrovateľskej služby sa dostal do finančného kolapsu. Hrozí, že 3-tisíc odkázaných občanov príde o odbornú pomoc v domácom prostredí a 3-tisíc opatrovateliek o prácu tesne pred Vianocami.


Kvôli fatálnemu zlyhaniu Implementačnej agentúry Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR sa projekt s názvom Podpora opatrovateľskej služby dostal do finančného kolapsu. Dnes reálne hrozí, že 3-tisíc odkázaných občanov príde o odbornú pomoc v domácom prostredí a 3-tisíc opatrovateliek o prácu.

Projekt vznikol ako podpora terénneho opatrovateľstva, čo je jednou z priorít v starostlivosti o odkázaných v rámci celej Európskej únie. Mzdy opatrovateliek zapojených do projektu mali byť refundované z európskych peňazí. Poskytovatelia však už niekoľko mesiacov nedostávajú finančné prostriedky, a tak prácu terénnych opatrovateliek hradili z vlastných zdrojov. Tie sa však už minuli a mnohí z nich museli opatrovateľky prepustiť.

 

 

Ak nedôjde k okamžitej náprave, prepustia všetky a o odkázaných ľudí v domácom prostredí sa nebude mať kto reálne postarať. "Je smutné, že v televíziách vidíme videá o efektívnom využívaní eurofondov a na druhej strane je skutočnosť taká, že samotný projekt, ktorý mal pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú – odkázaným a zraniteľným občanom, im narobil problémy. Peniaze z eurofondov sa na televíznu propagáciu dokážu zabezpečiť a vyčerpať, ale na reálnu pomoc, na čo ktorú sú primárne určené, sa nedokážu," povedala odborníčka Dobrej voľby na sociálnu oblasť Anna Ghannamová.

V čase, keď kompetentné ministerstvo a minister Ján Richter situáciu žiaľ nezvládajú, je jediným riešením, aby zasiahla Vláda SR. "Je evidentné, že príslušná implementačná agentúra organizačne ani personálne projekt nezvládla a spôsobila tým vážny problém tisíckam ľudí. Apelujeme a uchádzame sa o porozumenie predsedu vlády Petra Pellegriniho, aby zasiahol a podal tisíckam občanov pomocnú ruku," povedal predseda Dobrej voľby Tomáš Drucker.

 

 

Na to, aby dokázal projekt ďalej fungovať, odkázaní seniori dostávali aj naďalej opateru a starostlivosť a opatrovateľky neprišli pred Vianocami o svoju prácu, je potrebných približne 1,7 milióna EUR. Ak vláde skutočne záleží na tých najzraniteľnejších, mohol by premiér tieto finančné prostriedky do projektu vložiť ako mimoriadnu dotáciu. "Je potrebné uvedomiť si, že ak okamžite nezasiahneme, tisícky seniorov prídu o opatrovateľky a tisícky opatrovateliek, ktoré sú častokrát živiteľkami rodín, o svoju prácu," dodal Drucker.

Súčasný stav sociálnej starostlivosti na Slovensku je dlhodobo neudržateľný a celému systému hrozí kolaps. Dobrá voľba preto navrhuje niekoľko opatrení, ako systém nastaviť tak, aby odkázaní dostávali takú starostlivosť, akú im garantuje Ústava SR. "Je povinnosťou štátu postarať sa o odkázaných nielen na lôžkach v zariadeniach, ale aj v domácom prostredí. Prioritou Dobrej voľby je zriadenie Fondu odkázanosti na zabezpečenie sociálnej služby, či už terénnej alebo rezidenčnej," povedala Ghannamová. Je evidentné, že ak neprijmeme nevyhnutné opatrenia, pri súčasnom demografickom vývoji populácie a jej starnutí budeme mať na Slovensku o niekoľko rokov státisíce odkázaných občanov bez náležitej sociálnej starostlivosti.


 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ Netky GN

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok