Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
10.09.2017 10:25 Ekonomika
Problémy s príležitostným zamestnávaním by mohol vyriešiť inštitút sezónnych prác
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.09.2017 10:25 Ekonomika

Problémy s príležitostným zamestnávaním by mohol vyriešiť inštitút sezónnych prácBRATISLAVA - Slovenskí poľnohospodári majú problém s nedostatkom sezónnych pracovníkov najmä v čase, keď sa ošetruje a zberá úroda. Situáciu by mohol zlepšiť inštitút sezónneho zamestnávania, ktorý pripravuje Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) po dohode s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR.


Sezónni zamestnanci sa najviac využívajú v rastlinnej výrobe. Podľa predsedu Ovocinárskej únie Slovenska Mariána Vargu sú už zadefinované hlavné body inštitútu. „Potrebujeme maximálne 50 hodín týždenne, 1 600 hodín ročne, po dobu ôsmich mesiacov. Dôležité však je, aby bol tento inštitút platný len pre poľnohospodárstvo. To znamená, že ak sa sezónny pracovník rozhodne odísť napríklad do automobilky, tak ten inštitút a jeho výhody stratí,“ povedal Varga. Na Slovensku je v súčasnosti 6,5 tisíc hektárov sadov a v ovocinárstve sa v rámci sezónnych prác zamestnáva 3,5 tisíc ľudí.

Podľa predsedu SPPK Milana Semančíka by poľnohospodárom výrazne pomohla aj možnosť sezónnych pracovníkov prihlasovať do Sociálnej poisťovne dodatočne. „Chceme vo väčšom rozsahu zamestnávať a vytvárať podmienky aj pre sezónnych pracovníkov. My sa však musíme prispôsobovať počasiu. Často vznikajú situácie, kedy musíme zasiahnuť ihneď a nahnať ľudí do práce. Nie je vždy možné stíhať to, čo od nás legislatíva požaduje a pred nástupom pracovníka prihlásiť,“ uzavrel Semančík.
 reklama


Zdroj: SITA

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok