Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. apr. 2021Valér
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Policajný zásah v Moldave nad Bodvou.
Policajný zásah v Moldave nad Bodvou.
08.12.2020 08:37 Domov
Prípad policajnej razie v Moldave nad Bodvou je ukončený. Ako rozhodol Európsky súd pre ľudské práva?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.12.2020 08:37 Domov

Prípad policajnej razie v Moldave nad Bodvou je ukončený. Ako rozhodol Európsky súd pre ľudské práva?BRATISLAVA - Európsky súd pre ľudské práva vydal zásadné rozhodnutie v prípade, ktorý sa stal v Moldave nad Bodvou. Ako skončil smutný príbeh policajnej razie?


 

Po rokoch sa končí neslávny prípad policajnej razie v Moldave nad Bodvou. Tá sa odohrala v roku 2013, pod názvom Akcia 100. Do rómskej osady Budulovská a do obce Drienovec, vtedy vtrhlo viac ako 60 policajtov so psami.

 

Svedkovia opisovali, že policajti pri akcii vykopávali dvere, rozbíjali okná a používali neprimerané násilie. Pri zásahu malo niekoľko obyvateľov osady utrpieť zlomeniny rebier či podliatiny na tvári.   

 

Konanie na Slovensku

Aj keď vtedajšia ombudsmanka Jana Dubovcová pri preverovaní prípadu uviedla, že „policajná sila bola použitá bezdôvodne a neprimerane“, v roku 2016 vyšetrovateľ zastavil všetky trestné stíhania a následne bolo proti miestnym Rómom vznesené obvinenie pre prečin krivého obvinenia. 

 

Prečinu sa údajne dopustili tým, že krivo obvinili príslušníkov Policajného zboru z fyzického násilia.  

 

Čítajte tiež: Inšpekcia definitívne rozhodla: Zásah v Moldave bol v poriadku

 

Konanie pred ESĽP

V marci 2018 Európske centrum pre práva Rómov podalo v mene viacerých poškodených sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.  


V apríli toho istého roku advokátka Mgr. Vanda Durbáková spolupracujúca s Poradňou pre občianske a ľudské práva podala na Európsky súd pre ľudské práva sťažnosť v mene ďalších dvoch poškodených.    

 

Vstup novej ombudsmanky do konania  

Terajšia verejná ochrankyňa práv, Mária Patakyová, v roku 2018 požiadala o vstup do konania pred ESĽP. Stalo sa tak po prvýkrát. Súd jej vstup povolil a ombudsmanka tak poskytla svoje stanovisko ako tretia strana. 

 

Zareagovala tým i na výzvu mimovládnych organizácií, ktoré upozorňovali na potrebu riadneho vyšetrenia prípadu so spravodlivým rozsudkom voči obetiam.  
 

Rozhodnutie je právoplatné 

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP )rozhodol v prospech obetí policajnej razie v Moldave nad Bodvou 1. septembra 2020. Keďže sa Slovenská republika v zákonnej lehote voči rozhodnutiu neodvolala, verdikt nadobudol 1. decembra právoplatnosť.  

 

„Po dlhoročnom nespravodlivom procese sa po preskúmaní prípadu zo strany Európskeho súdu pre ľudské práva jasne ukázalo, že základné práva sťažovateľov boli porušené. Vítam, že rozhodnutie ESĽP je právoplatné a obetiam razie sa dostane náležitá satisfakcia. Verím, že spravodlivého verdiktu sa dočkajú aj ďalší sťažovatelia a tiež, že toto rozhodnutie bude zohľadnené v rozhodovacej praxi domácich súdov,“ uviedla Patakyová.  
  
  
 

  reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ Netky Ida Železníková

Foto:  SMENašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok