Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. jan. 2021Alfonz
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
20.02.2019 15:45 Ekonomika
Prieskum ukázal, že SR má vysokú podporu, aby získala sídlo ELA
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.02.2019 15:45 Ekonomika

Prieskum ukázal, že SR má vysokú podporu, aby získala sídlo ELABRATISLAVA - Slovensko má veľkú šancu, aby sa v Bratislave zriadilo sídlo Európskej agentúry práce (ELA), a medzi členskými štátmi je vnímané ako silný kandidát.


Tvrdí to ministerstvo práce v materiáli zaoberajúcom sa prípravou SR na získanie sídla ELA, ktorý v stredu vzala na vedomie vláda. Rezort financií však bude musieť nájsť finančné prostriedky na dokončenie kandidatúry Slovenska.

 

Počas mesiaca pripravuje minister práce Ján Richter (Smer-SD) podľa vlastných slov v tejto súvislosti cesty do všetkých krajín EÚ s cieľom lobovať a získavať podporu.

 

"Pretože je reálny predpoklad, že rozhodnutie, ktoré má padnúť na Rade ministrov práce, sociálnych vecí a rodiny, by malo byť ešte niekedy pred letom urobené, preto je pre nás jednoducho dôležité, aby sme tú podporu mali vopred vyjadrenú," priblížil po rokovaní vlády. Záujem o sídlo ELA prejavili aj Rumunsko, Lotyšsko, Cyprus a Chorvátsko.

 

Rezort práce má na sídlo ELA vytypovaný priestor v okolí autobusovej stanice a novej výstavby biznis centra. Richter skonštatoval, že boli aj predbežné konzultácie a urobená "preddohoda" o možnom sídle.

 

"Ale treba povedať, že o tom nebudeme rozhodovať my," podotkol s tým, že túto ponuku posunie ministerstvo ďalej tým, ktorí o tom budú rozhodovať v Európskej komisii. Ide pritom o jednu z alternatív, v hre sú podľa rezortu práce tri priestory.

 

Štát si dal v spolupráci s ministerstvom zahraničných vecí vypracovať prieskum podpory kandidatúry Slovenska medzi členskými štátmi Európskej únie (EÚ).

 

"Podporu SR zatiaľ potvrdili partneri z V4 a neformálne niekoľko ďalších členských štátov vrátane Luxemburska a Estónska. Krédo Slovenska ako vhodného kandidáta zvyšuje aj konštruktívny prístup v rokovaniach o revízii smernice o vysielaní pracovníkov a balíku mobility, ktorý oceňujú predovšetkým partneri z Francúzska a Nemecka," tvrdí v materiáli rezort práce.

 

Vysokú podporu majú naznačovať aj rokovania ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) na bilaterálnej úrovni, ako aj poskytnuté informácie zastupiteľskými úradmi Slovenska v EÚ. Okrem prieskumu vláda pripravila aj propagačný materiál o hlavnom meste, v ktorom by mohla agentúra sídliť.

 

Ďalším krokom pri realizácii kandidatúry Slovenska bude podľa ministerstva aktívny politický lobing zo strany predstaviteľov vlády.

 

Ján Richter. Zdroj: TASR

 

"Spôsob a časový rámec rozhodovania o sídle ELA zatiaľ nie je známy, avšak, vychádzajúc z predošlej praxe zriaďovania decentralizovaných agentúr EÚ, je zrejmé, že rozhodnutie padne na úrovni členských štátov," doplnilo ministerstvo.

 

Na dokončenie ponuky kandidatúry Slovenska je potrebné vyčleniť zo štátneho rozpočtu finančné prostriedky, o akú sumu by malo ísť, ministerstvo zatiaľ nevyčíslilo.

 

Toto bude úlohou ministerstva financií. "S cieľom ponúknuť konkurencieschopnú kandidatúru Slovenska na sídlo ELA v Bratislave je nevyhnutné poskytnúť zo strany SR garancie súvisiace so stabilizáciou sídla. Takéto garancie sú štandardnou súčasťou ponuky členského štátu, ktorý kandiduje na budúce sídlo agentúry, a majú za cieľ zaručiť efektívne a bezproblémové fungovanie agentúry, predovšetkým v jej začiatočných štádiách," dodal rezort práce.

 

Odhaduje sa, že ročný rozpočet ELA sa bude pohybovať na úrovni 50 miliónov eur. Agentúra bude mať približne 140 zamestnancov, z toho 60 expertov, ktorých vyšlú členské štáty. Budú zastávať aj úlohu národných styčných úradníkov.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR, netky BL

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok