Anketa Netky.sk: Ktorú stranu by ste volili v parlamentných voľbách 2020 ?


volby
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava -2°
Biblia
TV program
Moje Netky
Takto vyzerá aj vaša výplata. Ak náhodou dostanete trochu menej, tešte sa, že iný občan má o toľko viac
Takto vyzerá aj vaša výplata. Ak náhodou dostanete trochu menej, tešte sa, že iný občan má o toľko viac
01.01.2018 12:02 Ekonomika
Priemerná hrubá mzda na Slovensku je momentálne viac ako 1000 eur, tvrdia odborníci
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.01.2018 12:02 Ekonomika

Priemerná hrubá mzda na Slovensku je momentálne viac ako 1000 eur, tvrdia odborníciBRATISLAVA – Hoci ešte nemajú presné čísla, na základe vývoja sú o tom presvedčení ľudia zo Štatistického úradu SR aj bankoví analytici.


Štatistický úrad síce ešte nezverejnil údaje o mzdách v hospodárstve za posledný štvrťrok, ale viacerým odborníkom je to jasné: v priemere zarábame teraz na Slovensku už viac ako tisíc eur mesačne.

 

O rekordnej úrovni platov v závere roka 2017 je presvedčený Ivan Chrappa, riaditeľ odboru štatistiky práce a vzdelávania Štatistického úradu SR. „V poslednom štvrťroku určite prevýšime hranicu 1 000 eur, aj vzhľadom na to, že priemerná mzda v poslednom kvartáli vždy býva vyššia oproti ostatným štvrťrokom – a to z dôvodu vyplácania nepravidelných odmien ako sú koncoročné odmeny, odmeny pred Vianocami,“ povedal pre verejnoprávny rozhlas.

 

Pripomeňme si vývoj nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR v roku 2017: v prvom kvartáli to bolo 897 eur, v druhom kvartáli 944 eur, v tom treťom, „prázdninovom“ 935 eur. Štatistici pri svojom odhade zrejme vychádzajú z každoročnej skúsenosti s veľkosťou vplyvu spomínaných koncoročných odmien.

 

Zatiaľ je to teda sezónny výkyv, za ktorý vďačíme pripočítaniu odmien na konci roka 2017. V priebehu tohto nového roka 2018 by však vďaka ekonomickému rastu odhadovanému na 4 až 5 % mala slovenská priemerná mzda prekročiť 1000-eurovú hranicu už definitívne.

K očakávanému vývoju miezd sa vyjadrili aj odborníci z VÚB banky. Jej senior analytik Andrej Arady vidí kľúč vo zvýšenom hospodárskom raste. „Ten by mal dosiahnuť nominálne 5 % a priemerná mesačná hrubá mzda v hospodárstve by tak mohla v roku 2018 pokoriť hranicu 1000 eur,“ potvrdil pre TASR.

 

Druhou stranou mince zvyšovania príjmov býva inflácia, ktorú v poslednom čase u nás poháňalo aj zdraženie pohonných látok a niektorých potravín. Podľa ekonómov by však v dohľadnom čase nemala prekročiť často citovanú hranicu dvoch percent, ktorá sa považuje za optimálnu hodnotu z hľadiska zdravého vývoja hospodárstva.reklama


Zdroj: Netky - JF

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok