Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. jan. 2021Nataša
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Takto vyzerá aj vaša výplata. Ak náhodou dostanete trochu menej, tešte sa, že iný občan má o toľko viac
Takto vyzerá aj vaša výplata. Ak náhodou dostanete trochu menej, tešte sa, že iný občan má o toľko viac
01.01.2018 12:02 Ekonomika
Priemerná hrubá mzda na Slovensku je momentálne viac ako 1000 eur, tvrdia odborníci
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.01.2018 12:02 Ekonomika

Priemerná hrubá mzda na Slovensku je momentálne viac ako 1000 eur, tvrdia odborníciBRATISLAVA – Hoci ešte nemajú presné čísla, na základe vývoja sú o tom presvedčení ľudia zo Štatistického úradu SR aj bankoví analytici.


Štatistický úrad síce ešte nezverejnil údaje o mzdách v hospodárstve za posledný štvrťrok, ale viacerým odborníkom je to jasné: v priemere zarábame teraz na Slovensku už viac ako tisíc eur mesačne.

 

O rekordnej úrovni platov v závere roka 2017 je presvedčený Ivan Chrappa, riaditeľ odboru štatistiky práce a vzdelávania Štatistického úradu SR. „V poslednom štvrťroku určite prevýšime hranicu 1 000 eur, aj vzhľadom na to, že priemerná mzda v poslednom kvartáli vždy býva vyššia oproti ostatným štvrťrokom – a to z dôvodu vyplácania nepravidelných odmien ako sú koncoročné odmeny, odmeny pred Vianocami,“ povedal pre verejnoprávny rozhlas.

 

Pripomeňme si vývoj nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR v roku 2017: v prvom kvartáli to bolo 897 eur, v druhom kvartáli 944 eur, v tom treťom, „prázdninovom“ 935 eur. Štatistici pri svojom odhade zrejme vychádzajú z každoročnej skúsenosti s veľkosťou vplyvu spomínaných koncoročných odmien.

 

Zatiaľ je to teda sezónny výkyv, za ktorý vďačíme pripočítaniu odmien na konci roka 2017. V priebehu tohto nového roka 2018 by však vďaka ekonomickému rastu odhadovanému na 4 až 5 % mala slovenská priemerná mzda prekročiť 1000-eurovú hranicu už definitívne.

K očakávanému vývoju miezd sa vyjadrili aj odborníci z VÚB banky. Jej senior analytik Andrej Arady vidí kľúč vo zvýšenom hospodárskom raste. „Ten by mal dosiahnuť nominálne 5 % a priemerná mesačná hrubá mzda v hospodárstve by tak mohla v roku 2018 pokoriť hranicu 1000 eur,“ potvrdil pre TASR.

 

Druhou stranou mince zvyšovania príjmov býva inflácia, ktorú v poslednom čase u nás poháňalo aj zdraženie pohonných látok a niektorých potravín. Podľa ekonómov by však v dohľadnom čase nemala prekročiť často citovanú hranicu dvoch percent, ktorá sa považuje za optimálnu hodnotu z hľadiska zdravého vývoja hospodárstva.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky - JF

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok