Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
13. júl. 2020Margita
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
10.05.2018 15:25 Ekonomika
Prídavky na deti vyplácané z Rakúska na Slovensko majú klesnúť o vyše tretinu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.05.2018 15:25 Ekonomika

Prídavky na deti vyplácané z Rakúska na Slovensko majú klesnúť o vyše tretinuBRATISLAVA - Prídavky pre slovenských občanov pracujúcich v Rakúsku na ich deti žijúce na Slovensku by mali od začiatku budúceho roka klesnúť o vyše tretinu.


Na štvrtkovom rokovaní výboru NR SR pre európske záležitosti to uviedol minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. Rakúska vláda totiž schválila návrh, aby sa prídavky na deti vyplácané do cudziny indexovali podľa úrovne životných nákladov v krajine pobytu dieťaťa. V prípade Slovenska by sa tak prídavky na deti od 1. januára budúceho roka znížili koeficientom 0,633, čo by znamenalo ich pokles o 36,7 %. Prídavok na dieťa v Rakúsku v súčasnosti dosahuje okolo 180 eur mesačne, na Slovensku je to 23,68 eura mesačne.

V roku 2016 Rakúsko podľa ministra Richtera vynaložilo na vyplácanie prídavkov na deti žijúce na Slovensku 63,3 milióna eur. Po indexácii prídavkov podľa úrovne životných nákladov na Slovensku koeficientom 0,633 by výdavky Rakúska klesli na 40 miliónov eur, teda o 23 miliónov eur. "Je to diskriminácia na základe štátnej príslušnosti,“ povedal Richter.

Slovensko k tomuto kroku podľa Richtera vyjadruje zásadne nesúhlasný postoj. Návrh rakúskej vlády podľa neho odmieta aj Česká republika, Poľsko a Maďarsko. Naopak, podporu Rakúsko získalo od Nemecka, Holandska, Írska a Dánska. "Ak by sme tento návrh prijali, je to začiatok konca Európskej únie,“ tvrdí Richter. Ak podľa neho v únii platí princíp rovnakých odmien za rovnakú prácu, musí platiť aj princíp rovnakých dávok sociálneho zabezpečenia. Rakúsko podľa Richtera kritizuje aj Európska komisia, podľa ktorej mobilní pracovníci majú mať nárok na rovnaké dávky bez ohľadu na ich bydlisko. Minister práce a sociálnych vecí má záujem na tom, aby krajiny V4 mali v tejto otázke rovnaký, koordinovaný postup.

Rakúska vláda schválila 2. mája tohto roka legislatívny návrh, podľa ktorého sa majú znížiť prídavky na deti žijúce v zahraničí. Od začiatku budúceho roka by mali rodinné prídavky pre rodičov pracujúcich v Rakúsku zodpovedať výške životných nákladov v ich domovských krajinách.
 

Európske deti sa živiť neoplatí? Takto platia Rakušania nepozvaným migrantom

 

Každý utečenec vo Viedni dostáva na pokrytie svojich základných životných potrieb 914 eur mesačne. Jedna utečenecká rodina tak zinkasuje niekoľko tisíc za jediný mesiac a to bez toho, aby niekto z nich pracoval. 

 

To pochopiteľne vyvoláva odpor zo strany domácich, ktorí musia každé ráno vstávať do práce. Informoval o tom český týždenník Reflex. 

 

Niekotré spolkové krajiny ako Dolné Rakúsko a Horné Rakúsko migrantom dávky znížili na 520 eur mesačne. Preto sa migranti začali masovo tlačiť do Viedne, ktorú to ekonomicky vyčerpáva a jej zadlženosť sa zvyšuje. Mestská rada zatiaľ odmieta systém reformovať.

 

Zástancovia vysokých sociálnych dávok tvrdia, že vďaka peniazom utečenci nemusia páchať toľko kriminálnych činov. Do štátneho rozpočtu však treba aj prispievať, inak sa musí niekde škrtať. Viaceré štatistiky hovoria o tom, že niektorí rakúski dôchodcovia, ktorí celý život pracovali a odvádzali dane, dostávajú menšiu sociálnu podporu, ako utečenci.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA, netky LS

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok