Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. mar. 2023Blahoslav
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
09.01.2023 14:00 Zaujímavosti
Pri rekonštrukcii domu v poľskom meste Lodž sa našli vzácne judaiká
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.01.2023 14:00 Zaujímavosti

Pri rekonštrukcii domu v poľskom meste Lodž sa našli vzácne judaikáVARŠAVA - Pri rekonštrukcii nájomného domu v centre poľského mesta Lodž sa na dvore našla zakopaná drevená debna s viac ako 400 starožitnými predmetmi vrátane svietnikov, príborov, pohárov a iného náčinia. Predpokladá sa, že ich tam zakopali ich židovskí majitelia, aby sa vyhli ich konfiškácii nemeckými okupantmi.


Ako informovali poľské médiá, medzi predmetmi sú chanukové menory, ale i predmety používané v každodennom živote: lyžičky, nože, poháre, či tabatierky a fľaštičky na parfumy. Televízia TVN24 dodala, že väčšina riadu je postriebrená. Mnohé z predmetov, ktoré sú vyrobené zo skla, kovu alebo striebra, majú veľkú historickú a náboženskú hodnotu. "V oblasti Lodže ide o najväčší nález judaík svojho druhu za posledné roky," povedala Daria Blaszczyňska, hovorkyňa Krajinského úradu na ochranu kultúrneho dedičstva v Lodži. Dodala, že pri dôkladnej obhliadke okolia miesta nálezu sa našlo ešte viac ako 70 ďalších predmetov vrátane svietnikov, sklenenej toaletnej súpravy, príborov a prsteňa. Niektoré predmety boli zabalené do novín, z ktorých sa zachovali fragmenty napísané v poľštine, jidiš a nemčine, pričom s viditeľným dátumom október 1939. "Tieto predmety museli byť do zeme uložené narýchlo, pravdepodobne vtedy, keď bolo obyvateľom nariadené, aby sa hlásili v gete," povedal archeológ Bartlomiej Gwóždž, ktorý na mieste robil výskum.

 

 

"Niektoré z nich boli v provizórnej škatuli z tenkých dosiek," dodal podľa spravodajského webu Lodz.pl. "Objav je pozoruhodný, najmä kvantita. Ide o mimoriadne cenné historické predmety, ktoré svedčia o histórii obyvateľov tohto objektu," uviedla riaditeľka úradu investícií mesta Agnieszka Kowalewska-Wójciková. Spresnila, že predmety boli inventarizované a odovzdané konzervátorom, ktorí ich čistia a ošetria. Následne budú prevezené do Archeologického a etnografického múzea v Lodži. Výskumníci budú pracovať aj na tom, aby zistili, komu cenné judaiká patrili. Skrýša predmetov bola objavená v decembri. Dve z chanukií - osemramenných svietnikov používaných počas sviatku chanuka - boli zapálené 22. decembra počas slávenia chanuky organizovaného židovskou obcou v Lodži. Dom na Pólnocnej ulici 23, kde sa predmety našli, sa nachádzal tesne za hranicou geta (Litzmannstadt Ghetto), ktoré Nemci zriadili v Lodži vo februári roku 1940 a ktorým do augusta roku 1944 prešlo približne 200.000 Židov z celej Európy. Väčšina väzňov zomrela v Lodži alebo v koncentračných táboroch. Daný nájomný dom bol postavený na konci 19. storočia a pred nedávno začatými stavebnými prácami neprešiel žiadnou výraznou rekonštrukciou. reklama


Zdroj: TASR / KB Netky

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok