Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. okt. 2020Aurel
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
08.04.2019 16:04 Domov
Pri obnove lesov by sa mali využívať semená z teplejších krajín
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.04.2019 16:04 Domov

Pri obnove lesov by sa mali využívať semená z teplejších krajínBRATISLAVA - Národné legislatívy na obnovu lesov v podmienkach klimatickej zmeny by mali venovať mimoriadnu pozornosť voľbe vhodných zdrojov semien.


Odporúčajú to riešitelia cezhraničného projektu SUSTREE, ktorí sa koncom marca stretli v Prahe. O tom informoval Ján Lichý z Národného lesníckeho centra vo Zvolene, ktoré v tomto projekte zastupuje Slovensko.

 

Cieľom projektu je pomôcť tomu, aby sa v strednej Európe mohli používať sadenice hlavných drevín, smreka obyčajného, jedle bielej, borovice lesnej, smrekovca opadavého, duba letného, duba zimného a buka lesného, pochádzajúce z teplejších a suchších oblastí. Tam sa totiž už dreviny prispôsobili klíme, aká bude podľa prognóz na Slovensku po roku 2050.

 

 

Podľa riešiteľov projektu rýchly postup klimatickej zmeny narušil rovnováhu medzi stromami a ich životným prostredím.

 

"Začínajú odumierať a je potrebné ich nahradiť výsadbou novej generácie lesa. V zmenenej klíme však už neplatí, že na obnovu lesov sú najvhodnejšie semená a sadenice miestneho pôvodu," tvrdia. 

 

Adaptácia lesov na klimatické zmeny

 

Upozorňujú tiež na to, že aj keď Európska únia má spoločnú legislatívu na produkciu reprodukčného materiálu (semien a sadeníc) lesných drevín, predpisy členských štátov na jeho používanie sa líšia a nepočítajú s klimatickou zmenou.

 

Okrem zverejnenia odporúčaní sa na podujatí v Prahe premietal dokumentárny film Lesy bez hraníc, ktorý je voľne dostupný online. Jeho cieľom je informovať odborníkov a verejnosť o problémoch adaptácie lesov na klimatickú zmenu, zvládnutie ktorých si vyžaduje medzinárodnú spoluprácu.

 

Stretnutie odborníkov

 

Vytvorili ho odborníci z Českej poľnohospodárskej univerzity v Prahe. Súbežne sa tiež uskutočnilo stretnutie vedcov, univerzitných pedagógov a študentov z desiatich krajín strednej a juhovýchodnej Európy nazvané "Využitie genofondu lesných drevín na zmiernenie dopadov klimatickej zmeny".

 

Projekt SUSTREE podujatie zorganizoval spoločne so sieťou EÚ EVOLTREE, zameranou na genetické zdroje lesných drevín ako základu na zachovanie lesov.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky BL

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok