Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
15. aug. 2020Marcela
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Robert Mistrík je slovenský chemik, vedec, podnikateľ, politik a spoluzakladateľ strany SaS. Mistrík oznámil kandidatúru na prezidenta v prezidentských voľbách 2019. O post hlavy štátu sa chce uchádzať ako nestraník.
Robert Mistrík je slovenský chemik, vedec, podnikateľ, politik a spoluzakladateľ strany SaS. Mistrík oznámil kandidatúru na prezidenta v prezidentských voľbách 2019. O post hlavy štátu sa chce uchádzať ako nestraník.
17.01.2019 01:22 Prezidentské voľby
Prezidentské voľby 2019: Robert Mistrík
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.01.2019 01:22 Prezidentské voľby

Prezidentské voľby 2019: Robert MistríkBRATISLAVA-15. mája 2018 oznámil Robert Mistrík svoju kandidatúru na post prezidenta SR vo voľbách v roku 2019. Urobil tak len hodinu po Kiskovom oznámení, že sa o post prezidenta nebude uchádzať. Robert napokon uviedol, že s oznámením kandidatúry samozrejme čakal na prezidenta, pretože ako protikandidát Andreja Kisku by do volieb nešiel.


Robert Mistrík sa narodil 13. Augusta 1966 v Banskej Bystrici.

Pri štúdiu na vysokej škole v Bratislave spoznal aj svoju súčasnú manželku Zuzanu, ktorá po štúdiu začala pracovať v rozhlase, neskôr sa venovala rodine a v súčasnosti pomáha svojmu manželovi. 

Maturoval na Gymnáziu Jozefa Gregora Tajovského

Začal sa venovať využitiu počítačov v chemickom výskume, a preto nastúpil na Chemicko-technologickú fakultu Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave, ktorú potom v roku 1991 absolvoval v odbore analytická chémia.


Na doktorandské štúdium sa rozhodol ísť na univerzitu vo Viedni, keďže sa po 1989 študentom otvoril svet a práve na tejto univerzite kedysi pôsobili viacerí držitelia Nobelových cien a viaceré významné osobnosti našich dejín, napríklad Ján Kollár či T.G. Masaryk.

Vďaka dobrému vzdelaniu potom odišiel na stáž do prestížneho výskumného ústavu v USA a v Inštitúte pre štandardy a technológie v štáte Maryland strávil 3 roky. Práve tam si Robert uvedomil, že jeho doterajší výskum má oveľa väčší potenciál, a tak odštartoval svoju kariéru.

 

A tak, keď sa Mistrík vrátil z Ameriky, založil v roku 1998 technologickú firmu HighChem, pôsobiacou v oblasti hmotnostnej spektrometrie, metabolomiky a chemických analýz, ktorú dodnes vedie. Aj keď to zozačiatku šlo s firmou pomaly, tieto výskumy si vyžadovali dlhoročnú prácu.

 

Úspechy počas pracovnej kariéry:

Podieľal sa na medzinárodných projektoch so zameraním na hľadanie biomarkerov rakoviny prsníka.
V roku 2007 mu bol v USA priznaný patent na identifikáciu látok, ktorý je základom pre hľadanie nových diagnostických markerov zákerných chorôb.
V roku 2009 sa stal laureátom vedeckej ceny Hlava Roka za najvýznamnejšiu inováciu.
Prednášal na rôznych prestížnych konferenciách a univerzitách po celom svete a je členom medzinárodných vedeckých organizácií.
V rokoch 2012 a 2014 bol zvolený za člena riaditeľov svetovej Metabolomickej spoločnosti, čo sa zatiaľ nepodarilo nikomu zo strednej a východnej Európy.
Jeho azda najväčší úspech zaznamenal v roku 2016, keď spolu s ostatnými lídrami v oblasti metabolomiky publikovali článok v časopise Nature Biotechnology, ktorý je jedným z najvýznamnejších vedeckých časopisov na svete.

Spoločne aj s jeho kolegami sa prepracovali na špičku v oblasti identifikácie látok využitím hmotnostnej spektrometrie. Ich riešenia dodnes našli uplatnenie vo viac ako 2 000 laboratóriách po celom svete.

Vyvinuli unikátnu databázu na identifikáciu ľudských metabolitov, liečiv, dopingových látok a enviromentálnych kontaminantov s názvom mzCloud. Medzi jej používateľov patria aj firmy ako Apple, Nike, Coca-Cola a stovky ďalších

 

15. mája 2018 oznámil Robert Mistrík svoju kandidatúru na post prezidenta SR vo voľbách v roku 2019. Urobil tak len hodinu po Kiskovom oznámení, že sa o post prezidenta nebude uchádzať. Robert napokon uviedol, že s oznámením kandidatúry samozrejme čakal na prezidenta, pretože ako protikandidát Andreja Kisku by do volieb nešiel.

 

Andrej Kiska ukázal, že prezident môže mať silné slovo. Môže byť protiváhou vláde, že dokáže zatlačiť, keď treba. Ako postupne vychádzalo najavo, že prezident Kiska nebude kandidovať, uvedomil som si, že ten priestor sa vyprázdni a politické strany si z toho asi urobia parlamentné voľby a výsledkom by bolo, že nový prezident bude len nejaký predstaviteľ politickej strany. Prezident by mal byť nezávislý a nestranícky. Cítim sa byť osobnostne pripravený a chcem pomôcť k modernejšiemu slovensku. Nesmieme dopustiť, aby Slovensku ušiel vlak. A na to, aby naša krajina išla správnym smerom ju nesmieme prenechať ľuďom, ktorí to s ňou nemyslia dobre.“

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: P.B.Netky.sk

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok