Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
11. máj. 2021Blažena
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Symbolické zapaľovanie sviečky v Múzeu holokaustu v Seredi.
Symbolické zapaľovanie sviečky v Múzeu holokaustu v Seredi.
09.09.2019 14:11 Domov
Prezidentka SR si dnešný deň uctila spomienkou na obete holokaustu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.09.2019 14:11 Domov

Prezidentka SR si dnešný deň uctila spomienkou na obete holokaustuBRATISLAVA - Prezidentka SR vyzvala ľudí, aby boli ostražití voči tým, ktorí šíria nenávisť voči menšinám ako svoj program. Urobila tak pri príležitosti dnešného Pamätného dňa holokaustu a rasového násilia.


"A buďme ešte pozornejší, keď sa niekto snaží ukázať, že nenávisť je vlastnosť väčšiny Sloveniek a Slovákov a humanizmus, ľudskosť sú len pokrytectvo. Ani v dobe, ktorú si teraz pripomíname, nebolo treba byť presvedčeným fašistom, aby sa schvaľovali neľudské činy," uviedla prezidentka Zuzana Čaputová po návšteve múzea holokaustu v Seredi. 

 


"Deviaty septembrový deň v roku 1941 sa začala pre jednu etnickú a náboženskú skupinu cesta, ktorá pokračovala diskriminovaním, prenasledovaním, deportáciami a na jej konci väčšinu čakala smrť," pripomenula hlava štátu. Priblížila, že našu históriu netvoria len víťazstvá a štátotvorné idey, ku ktorým sa s hrdosťou hlásime. "Históriu tvoria aj naše zlyhania a udalosti, o ktorých by sme najradšej nepočuli a najradšej na ne zabudli," doplnila. 

 


Dnes je to 78 rokov, odkedy vláda vojnového slovenského štátu dňa 9. septembra 1941 vydala Nariadenie o právnom postavení Židov tzv. Židovský kódex. Deviaty september si navyše od roku 2001 pripomíname ako spomienku na obete holokaustu a výzvu k zápasu proti všetkým prejavom rasizmu, neznášanlivosti, xenofóbie a akejkoľvek forme útlaku a diskriminácie.

 

 

V dôsledku protižidovského chápania bola táto menšina na konci roku 1941 sociálne odkázanou skupinou. Ľudácky režim sa ho preto snažil zbaviť deportáciami. Transport prvých tisíc žien vypravili koncom marca 1942 z Popradu, posledný vyviezol celé rodiny 20. októbra. Slovenská vláda za deportáciu každého Žida zaplatila 500 ríšskych mariek, ako to požadovalo Nemecko. Do koncentračných táborov Osvienčim a Lublina prišlo zo Slovenska okolo 58-tisíc Židov. Nasledovala aj druhá vlna, ktorá sa dotkla 13-tisíc ľudí. 
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/netky LČ

Foto:  SITA, TASR, InstagramNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok